Jubilejní 20. ročník ekologické Ceny Josefa Vavrouška přichystal novinku. Poprvé ocení laureáty ve dvou kategoriích.
Brno (10. února 2016) – Letošní ročník prestižní Ceny Josef Vavrouška, kterou každoročně uděluje Nadace Partnerství, letos představuje průlomovou novinku. Poprvé se totiž budou udělovat ceny dvě – jedna za dlouhodobý přínos životnímu prostředí a druhá v kategorii významný ekologický počin. Stejně jako v loňských letech může na cenu nominovat kdokoliv prostřednictvím webových stránek www.cenajosefavavrouska.cz. Přihlašovat je možné ode dneška až do konce dubna.
Podpořte, prosím, svým hlasováním Tatobitskou tisíciletou lípu v soutěži o Evropský strom roku. Hlasování najdete zde. Hlasovat můžete do 29. února 2015.
Jménem Společnosti pro udržitelný život a Centra pro otázky životního prostředí UK si Vás dovolujeme oslovit s anketou, která se zaměřuje na názory a představy o vzdělávání. Zajímají nás pohledy zástupců nevládních organizací, pedagogů, studentů (nejen) pedagogiky, rodičů, ale i dalších osob, které jsou zapojeny do procesu vzdělávání, ovlivňují ho, zajímají se o jeho směřování, nebo by jednoduše chtěli na vzdělávání vyjádřit svůj názor.
V současné době probíhá příprava anglické verze našeho časopisu Envigogika. Do konce června by mělo vyjít – vedle české verze – též první číslo v angličtině, a redakce pro něj chce získat několik originálních článků. Prosíme vás tedy, abyste věnovali pozornost následující výzvě.
Záznam besedy, která byla vysílána dne 2. 2. 2015 v 19:10 k limitům těžby k SHR, ve které povídá o problému náš člen ing. arch. Martin Říha si můžete poslechnout v archivu Českého rozhlasu.
Exministr životního prostředí Martin Bursík a Pavel Šremer, biolog a bývalý poradce prezidenta Václava Havla, se rozhodli, že prostředky z letošní Ceny Josefa Vavrouška věnují ochraně vzácné přírody v Národním parku Šumava. Více viz web Hnutí Duha
Právě jsme vydali nové číslo našeho Zpravodaje, tentokrát s číslem 1/2012. Členové STUŽ ho dostanou poštou do schránky, ostatní si ho mohou stáhnout zde
STUŽ od svého založení vystupuje proti překračování stanovených limitů těžby v pánevních okresech severních Čech. Proto také podala odvolání proti další těžbě na dole Bílina - text odvolání najdete dále v článku.
V podvečer 8. března 2023 proběhlo každoroční Valné shromáždění STUŽ, opět v on-line formě. Shromáždění bylo volební, takže zvolilo nové vedení naší Společnosti a to:
Předsedou byl opět zvolen Jiří Dlouhý
Členy předsednictva byli zvolení: Pavel Šremer, Miroslav Petr, Josef Břečka, Eva Tylová a Karolína Daňková
Revizorem byl zvolen Karel Jech
Děkujeme všem, kteří již ve vedení nepokračují za jejich dosavadní práci.
Po zájemce je k dispozici usnesení Valného shromáždění a zápis o jeho průběhu.
Dne 17. listopadu 2021 vyšel na webu Carbon Brief zásadní analytický text k výsledkům COP 26 v Glasgow pro potraviny, lesy, využití půdy a přírodu. Text pro vás Pavel Šremer přeložil do češtiny. Překlad je udělaný narychlo pomocí překladače Deeply, omluvte, prosím, případné nedostatky.
V roce 2021 se nevládní organizace zapojily se svými podněty do Konference o budoucnosti Evropy, zvláště pak do její vícejazyčné digitální platformy. V České republice koordinuje nevládní, občanskou část příspěvků Evropská síť proti chudobě a sociálnímu vyloučení ČR (EAPN ČR, z.s.). Koordinátorem pracovní skupiny pro životní prostředí a klima se stal předseda STUŽe Jiří Dlouhý z Centra pro otázky životního prostředí UK.