Společnost pro trvale udržitelný život

Aktuality STUŽ

Aktuality STUŽ je emailový zpravodaj, který vychází přibližně jednou za 2 týdny a přináší aktuality pro členy a příznivce STUŽ. Přihlaste se k jeho odběru vyplněním jednoduchého formuláře zde.

Archiv doposud vydaných Aktualit STUŽ.

Staňte se členem STUŽ

Není nic jednoduššího, než se přihlásit.

Informace o podmínkách členství

On-line přihláška za člena STUŽ

 

STUŽ na sociálních sítích

Sledujte nás také na sociálních sítích - tam najdete aktuální informace a zajímavosti

Facebook

Twitter

Beseda STUŽ 2411Zveme vás na seminář Co přinese zálohování PET lahví a plechovek občanům a životnímu prostředí a komu vadí? aneb Kdy už konečně zmizí z přírody i z veřejného prostoru a budou plně recyklovány?

Úterý 12. listopadu 2024 od 16:00 do cca 18:00 hodin budova ČSVTS, Praha 1, Novotného lávka 5, místnost 418

Současný systém v ČR je založený na dobrovolném třídění nápojových obalů a zřejmě již dosáhl svých limitů. Celkem 500 milionů PET a 600 milionů plechovek není ročně recyklováno. U nápojových plechovek se vysbírá pouze 26 %. u PET lahví 73 %. Při následném třídění plastového odpadu se ještě přibližně třetina vysbíraných PET lahví „ztratí“ na skládkách nebo jako palivo a ve výsledku jde do recyklace přibližně jen polovina vytříděných PET. Podle nové obalové legislativy EU budeme muset v roce 2029 plnit kvótu recyklace těchto nápojových obalů 90 %. To evidentně jen osvětou nedosáhneme.

STUZ202410Zveme Vás na diskusní hybridní seminář na téma VODA PRO SOUČASNOST I BUDOUCNOST aneb Jaké jsou perspektivy zásobování pitnou vodou?

v úterý 1. října 2024 od 16:00 do cca 18:30 hodin budova ČSVTS, Praha 1, Novotného lávka 5

Postupující klimatická změna v nás vyvolává otázky, v jaké relaci jsou v České republice zdroje pitné vody a její spotřeba? Můžeme se tu spolehnout pouze na přírodní procesy na jedné straně a na naši uměřenou spotřebu na straně druhé? Anebo je nutné náš pohled a přístup v těchto oblastech radikálně změnit? Jaké jsou zde naše možnosti? A do jaké míry do této problematiky promlouvá právě klimatická změna?

Zveme Vás na diskusní hybridní seminář na téma Příprava Národního plánu obnovy přírody aneb Podaří se zvrátit pokles biodiverzity a ekosystémových služeb?

v úterý 3. září 2024 od 16:00 do cca 18:30 hodin, budova ČSVTS, Praha 1, Novotného lávka 5

Navzdory všem plánům v EU se trend poklesu biodiverzity nedařilo zvrátit. Proto bylo po velkých peripetiích dne 17. června 2024 na Radě ministrů životního prostředí EU přijato, po předchozím schválení Evropským parlamentem přelomové Nařízení EP a Rady (EU) 2024/1991 o obnově přírody, tzv. zákon o obnově přírody (Nature Restoration Law, celý jeho právně závazný text viz https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?uri=OJ:L_202401991).

Beseda STUŽ 2406Zveme Vás na diskusní hybridní seminář na téma Komunitní energetika aneb Ledy se pohly

v úterý 4. června 2024 od 16:00 do cca 18:00 hodin, budova ČSVTS, Praha 1, Novotného lávka 5

Rok 2024 je prvním rokem účinnosti novely energetického zákona, tzv. Lex OZE II. Jedná se o právní úpravu komunitní energetiky a znamená proto vyšší stupeň energetické nezávislosti a spolupráce na úrovni občanů a komunit. Novela zavádí nový institut energetického společenství, společenství pro obnovitelné zdroje (společenství pro OZE). Taková společenství představují inovativní způsob, jak lidé, firmy a veřejné instituce mohou společně vyrábět, spravovat a sdílet energii, hlavně z obnovitelných zdrojů. Členové těchto společenství společně investují do instalace převážně udržitelných zdrojů energie: fotovoltaických systémů, solárních elektráren, větrných turbín nebo využívání biomasy a co je též důležité-vyrobenou energii pak mohou vzájemně sdílet.

Beseda volby EPZveme Vás na diskusi s kandidáty do Evropského parlamentu na environmentální a klimatická témata

v úterý 21. května 2024 od 16:00 do cca 18:00 hodin

budova ČSVTS, Praha 1, Novotného lávka 5, sál 418

Beseda Společností pro trvale udržitelný život ve spolupráci se Zeleným kruhem a Klimatickou koalicí

Ve dnech 7. a 8. června proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Tyto volby jsou ve velké míře veřejností přehlížené, volební účast je tradičně jedna z nejnižších v celé Evropské unii.

Z hlediska ochrany životního prostředí a klimatu jsou to ovšem volby velmi důležité, výrazně důležitější, než národní volby s ohledem na to, že naprostá většina environmentální a klimatické legislativy k nám přichází právě z EU, určitě je proto hodně důležité, koho si do Evropského parlamentu zvolíme.

Jak to vypadá s budoucností Zelené dohody pro Evropu, kdy reálně skončí fosilní paliva, zvládneme budoucnost bez naftových motorů a kdy se konečně dočkáme zákazu klecových chovů? To vše jsou otázky, které položíme jednotlivým kandidátům na poslance EP.

Zveme vás na 30. ročník Memoriálu Josefa a Petry Vavrouškových  který se bude konat ve dnech 17.až 19. května 2024 v CHKO Beskydy
***
Česká a slovenská Společnost pro trvale udržitelný život STUŽ spolu s Ústavem manažmentu STU,Geografickým ústavem SAV,v.v.i. a Centrem pro otázky životního prostředí UKvás zvou na 30. Memoriál Josefa a Petry Vavrouškových, který se bude letos konat v CHKO Beskydy se spoluprací Správy CHKO a Valašského ekocentra. Součástí Memoriálu je konference na téma Udržitelné budoucnosti ČR a SR, k nedožitým osmdesátým narozeninám Josefa Vavrouška ve Valašském ekocentru Valašské Meziříčí a dvě terénní exkurze. Bylo zažádáno o záštitu hejtmana Zlínského kraje Ing. Radima Holiše a župana Trenčianskeho samosprávnehokraja Ing. Jaroslava Bašky. Záštity jsou nyní procesovány.

Zveme Vás na diskusní hybridní seminář na téma Jak se adaptovat na klimatickou změnu aneb co můžeme udělat i my v našem městě nebo obci
v úterý 2. dubna 2024 od 16:00 do cca 18:00 hodin budova ČSVTS, Praha 1, Novotného lávka 5 

Adaptace na klimatickou změnu je významným tématem i na lokální úrovni. Právě města a obce mají možnost realizovat strategii adaptace na klimatickou změnu konkrétními adaptačními opatřeními. Důsledné využití prvků modrozelené infrastruktury vede ke zlepšení mikroklimatu, snížení tepelného ostrova, lepšímu využití dešťové vody ve městech. Využití obnovitelných zdrojů energie snižuje uhlíkovou stopu. Zadržování vody v krajině a podpora biodiverzity při hospodaření na zemědělských pozemcích zlepší odolnost krajiny proti důsledkům klimatické změny. Nadace partnerství v soutěži Adapterra Awards oceňuje nejzajímavější projekty adaptace na klimatickou změnu.

Seminář 2403 01Zveme Vás na diskusní seminář na téma Cesty k udržitelné výrobě a spotřebě v ČR – změna pravidel, inovace, ekodesign

v úterý 5. března 2024 od 16:00 do cca 18:00 hodin budova ČSVTS, Praha 1, Novotného lávka 5, sál 418

Beseda je spolupořádána Společností pro trvale udržitelný život a Centrem pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy v rámci projektu CEVOOH.

Tématem semináře jsou nové trendy vudržitelné výrobě a spotřebě (SDG 12), a jak se promítají do české legislativy, praxe firem, informačního prostředí, včetně vzdělávání. Výchozí tezí je, že vtéto oblasti dochází kzásadním změnám pravidel, o kterých česká veřejnost vč. zainteresovaných aktérů neví nebo se na novou situaci nedostatečně připravuje. Předpisy cílí i na spotřebitele, kterým nabízí širokou škálu možností odpovědného rozhodování, kněmuž ale musí být motivováni. Seminář má nejen částečně zaplnit informační mezery, které otevírají prostor populistickému výkladu toho, co nás čeká, ale především ukázat (složité) cesty, kterými lze přeložit obecnou odpovědnost do konkrétních opatření. Ta mají potenciál zásadně proměnit výrobní postupy i naše zvyklosti a životní styl – samozřejmě pokud je všichni vezmeme za své.

Zde si můžete stáhnout celou pozvánku v pdf.

Josef Fanta ecologist 02Zveme Vás na Podvečer s profesorem Josefem Fantou aneb Zimní Stužovrat

Ve čtvrtek 14. prosince 2023 od 17. hodiny Praha 1, Café Therapy, Školská ul. 30

Tradiční posezení, tzv. Stužovrat, se koná u příležitosti oslavy zimního slunovratu a hlavně oslavy udělení státního vyznamenání prof. Fanty prezidentem republiky Petrem Pavlem.

MA21 logoZveme Vás na diskusní seminář na téma Pozastavení podpory místní Agendy 21 aneb jak dál s podporou MA 21 v ČR?

který se koná v úterý 6. února 2024 od 16. 00 do cca 18:00 hodin Praha 1, Novotného lávka 5, budova ČSVTS, místnost nejspíše č. 418

Místní Agenda 21 je v České republice strukturovaným systémem, zajišťujícím směřování municipalit až regionů k udržitelnému rozvoji. Je součástí celosvětové iniciativy, na počátku vrcholící v základním strategickém dokumentu OSN Agenda 21, kde je v kap. 28 Iniciativy místních úřadů na podporu Agendy 21 dokonce stanoveno, že všechny místní úřady by měly vstoupit do dialogu s občany, místními organizacemi a soukromými podniky a přijmout „místní Agendu 21“.

Seminář 2312Zveme Vás na diskusní hybridní seminář na téma STAV LEGISLATIVY O OBNOVĚ PŘÍRODY aneb jak se změnilo Nařízení EU o obnově přírody?

v úterý 5. prosince 2023 od 16:00 do cca 18:00 hodin

budova ČSVTS, Praha 1, Novotného lávka 5

9. listopadu 2023 došlo k dohodě na textu nařízení Evropského parlamentu a Rady o obnově přírody mezi zástupci Evropského parlamentu, Evropské komise a Rady (tzv. trialogu).

Společnost pro trvale udržitelný život
Zpravodaj STUŽ
ISSN 1802-3053


Creative Commons License