Vyjeli jsme v 9.00 ráno, naložili škatuli materiálů u Karla Jecha na MŽP a vyrazili po dálnici na východ. Obědvali jsme v motorestu „Na peci“ před Prostějovem. Až před město Hranice na Moravě, kde končí čtyřpruhová komunikace, ubíhala cesta hladce, tam však nastaly problémy. Zácpa před městem, způsobená stavební činností na vozovce a svedením dopravy do jediného pruhu pro oba směry, několikeré špatné odbočení ve Valašském Meziříčí v dalších zácpách nás zdržely natolik, že namísto v plánovaných 17.00 hodin jsme dorazili do Ondrášové u Liptovského Mikuláše až v 18.00 hodin.
Zde se již podesáté sešli přátelé a známí s české i slovenské Společnosti pro trvale udržitelný život (STUŽ) s Evou Vavrouškovou v Západních Tatrách – Roháčích, aby uctili památku Josefa a Petry Vavrouškových. Jubilejní desátý ročník Memoriálu Josefa a Petry Vavrouškových se konal 17. – 19. září 2004, tedy o víkendu po týdnu, kdy by se Josef Vavroušek dožil 60 let a kdy slavila narozeniny i Eva Vavroušková.
Zhruba 30 účastníků se sešlo tentokrát v hotelu Pyramída v Ondrášové u Liptovského Mikuláše. Program víkendu byl zahájen již v pátek 17. 9. večer vyhlášením výsledků studentské soutěže o nejlepší environmentální esej a odměněním jejích vítězů. K dispozici účastníkům byly četné dovezené publikace a další odborné i osvětové materiály, zpracované v obou zemích. Jídelna hotelu byla pro tyto dny vyzdobena vlajkou světového summitu OSN o životním prostředí v Rio de Janeiro 1992, kterou Josef Vavroušek přivezl a věnoval později Pavlovi Šremerovi. Večer byla příležitost popovídat si se starými známými a seznámit se s dalšími zajímavými lidmi. Objevem pro nás byla zejména neobyčejně zajímavá a samorostlá paní Iskrová odněkud od Bánské Bystrice.
V sobotu 18. 9. ráno se zdraví účastníci Memoriálu vecpali do aut, které byly k dispozici a odjeli do výchozího místa cesty do doliny Parichvost na začátek Jalovecké doliny. Zmínka o zdravých účastnících je na místě, neboť akutní trávicí potíže, způsobené patrně požitím tatarské omáčky v nádražní restauraci, připoutaly do blízkosti hotelu a zejména WC manžele Zemanovi tak, že se nemohli zúčastnit. Poté se v krásném slunečném počasí a za cinkání zvonců pasoucích se ovcí vydali účastníci na několikahodinový výstup Jaloveckou dolinou do doliny Parichvost. Zástup se brzy roztrhal na menší skupinky podle nasazeného tempa, což zejména v závěru, při odbočení do doliny Parichvost, vzbudilo u opozdilců pochyby, zda jdou správným směrem. Označení doliny Parichvost totiž po navázání zelené a modré na žlutou turistickou značku zmizelo z rozcestníků a zůstalo tam jen Baníkovské sedlo, což mohlo vzbuzovat dojem, že jsme někde přehlédli a minuli správnou odbočku. Naštěstí se vše v dobré obrátilo, když i skupinka, zdržovaná pomalejším postupem nedoléčeného a bolestivého kotníku po „zvrtnutí“ s výronem krve Jarky Říhové, dorazila na správné místo. Bylo jím místo nálezu těl Josefa a Petry Vavrouškových po zasypání lavinou v březnu 1995, na malé kamenité moréně v korytě potoka, vytékajícího ze závěru doliny Parichvost. Zde ti rychlejší již odpočívali a obědvali poté, co každý přidal svůj kámen na malou kamennou mohylu, připomínající tragédii z před 9 a ½ roku. Přidali jsme tedy své první kameny, neboť jsme zde byli poprvé, poseděli a zavzpomínali s Evou Vavrouškovou na ty světlé chvíle, kdy byli Pepík a Petra ještě mezi námi. Část účastníků se vydala ještě výše do Baníkovského sedla, ale většina poseděla zde a pak se vracela pomalu dolů. I tak se začalo při sestupu v hluboké Jalovecké dolině již šeřit, jak se slunce sklánělo k západu a začalo se ochlazovat, takže bylo příjemné, když jsme znovu vyšli na slunné louky u výstupu z doliny a ještě se mohli ohřát v paprscích slunce. Odjeli jsme zpět do hotelu, vysprchovali se, převlékli do čistého a suchého prádla a oblečení a byl čas k večeři. Ještě jsme stačili vyfotografovat krásný západ slunce a sešli jsme do jídelny k večeři.
Po ní podali zástupci české i slovenské STUŽ krátké informace o činnosti organizace za období od minulého setkání a o aktuálních problémech životního prostředí v obou zemích. Při tom velmi rušil fakt, že personál jídelny nedokázal zabránit vstupu do jídelny jiným hostům, neboť v sousední restauraci se konala uzavřená oslava narozenin nějakého domorodce a hosté hotelu se neměli kde jinde najíst. To by nevadilo, kdyby se dokázali tiše najíst a odešli, jenže oni měli chuť pít a bavit se a tak zoufale rušili, zejména jacísi Poláci hned u stolu vedle nás.
Proto jsme se vydali do jiného podniku, který sice měl mít od 22 hodin zavřeno, ale kvůli nám a ještě jedné společnosti z Liptovského Mikuláše „přetáhl“ zavírací hodinu až téměř do 2.00 v noci. Vinárna „U Muzikantů“ se ukázala jako výborný nápad. Dobré víno, příjemná obsluha a zpěv za doprovodu kytar střídavě v „naší“ místnosti a vedlejším baru s místní společností byly velmi příjemným zážitkem. Ani z cen nás neranila mrtvice, takže spát jsme šli ve výborném rozpoložení.
Ráno jsme sbalili, nasnídali se, se zdvořilým odmítnutím kvůli dlouhé cestě a povinnostem doma poděkovali Mikulášovi Hubovi za pozvání ještě na jeho soukromou chalupu „po cestě“ a vyjeli jsme zpět do Prahy. Na rozdíl od páteční nervózní cesty se zácpami na silnicích už od Hranic na Moravě cesta zpět proběhla až po Prahu hladce. Pavla jsme vysadili na Jižním Městě, Evu u ní doma i se škatulí materiálů ze Slovenska a po natankování u benzinové pumpy jsme ve zdraví dorazili v 17.00 hodin domů.
Tak jsme v klidu stihli se vybalit, převléci a připravit na návštěvu dcery Štěpánky s manželem Pepínem a vnukem Matějem, který 20. září slaví 3 roky od svého narození.
Druhý den jsem dal přenést obrázky z digitálního fotoaparátu na CD-disk a uložil si je do počítače, vytiskl jednu sadu na barevné tiskárně a poslal e-mailem Evě Vavrouškové, Pavlovi Šremerovi i na Slovensko a dal je udělat i jako fotografie do alba. Teprve tím pro mne celá zdařilá akce skončila. Se ženou jsme se shodli, že jsme rádi, že jsme se k té cestě konečně odhodlali a že to rozhodně stálo za tu námahu. Bylo to fajn a můžeme to jen doporučit i ostatním členům STUŽ, dalším přátelům a spolupracovníkům nebo ctitelům odkazu Josefa Vavrouška. Je to krásný kus země a lze potkat výborné lidi. Co víc si přát?
Srdečně Vás zveme na hybridní diskusní seminář Místní Agendy 21 na rozcestí aneb Jak dál s MA 21 v České republice?
v úterý 4. března 2025 od 16:00 do cca 18:00 –Informační centrum OSN v Praze, Praha 1, Železná ulice 24
Místní Agendy 21 jsou důležitým nástrojem pro udržitelný rozvoj, který je zakotven v Agendě 21 přijaté na Summitu Země v roce 1992 a v našich strategických dokumentech, včetně Aktualizovaného strategického rámce Česká republika 2030 s výhledem do roku 2050. V loňském roce však došlo k redukci podpory ze strany MŽP a zároveň začaly práce na návrhu nové koncepce MA 21. 4. března plánuje MŽP pozvat zástupce municipalit na MŽP k představení této koncepce. Na toto představení naváže hybridní seminář téhož dne v pozdní odpoledne, organizovaný Společností pro trvale udržitelný život (STUŽ) s podporou Informačního centra OSN v Praze.
Zveme Vás na diskusi na téma diskusi na téma Stav ochrany přírody a životního prostředí na Slovensku aneb Jak dál při obraně před devastací vládní mocí
v úterý 4. února od 16 hodin
Ze Slovenska přicházejí neradostné zprávy o nekompetentních rozhodnutích nových vládců resortu i jim podřízených organizací i provedených čistkách a o omezování práce nevládních ekologických organizací. Proto se naše STUŽ rozhodla pozvat kolegy ze slovenských i českých nevládních organizací k online diskusi o stavu ochrany přírody a životního prostředí na Slovensku a hlavně jak se bránit další devastaci přírody a životního prostředí.
Srdečně Vás proto zveme na online diskusi dne 4. února od 16. hodiny.
Úvodní příspěvky budou mít:
- Martin Hojsík, místopředseda Evropského parlamentu,
- Michal Wiezik, europoslanec, ekolog, z Technickej univerzity Zvolen,
- Maňo Huba, Slovenský ochranársky snem, STUŽ SR, bývalý poslanec NR SR,
- Michal Kiča, bývalý štátny tajomník MŽP SR,
- Martina Paulíková, WWF SR a OZ Slatinka,
- Richard Medal, sieť Špirála a OZ Centrum environmentálnych aktivít,
- Marek Kuchta, My sme les, bývalý riaditeľ Národného parku Nízke Tatry.
Do další diskuse se zatím přihlásili:
- Lucia Szabová, Klimatická koalícia a iniciatíva Znepokojené matky
- Ján Kadlečík, Slovenský ochranársky snem, bývalý pracovník štátnej ochrany prírody
- Pavel Šremer, STUŽ,
Pokud budete chtít přednést krátké příspěvky, prosíme o informování předem na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. . To samozřejmě neznamená, že bez nahlášení nebudete moci diskutovat, jen s Vámi přihlášenými budeme počítat při moderování.
Připojení bude pomocí platformy Zoom na adrese: https://bit.ly/stuz2502
Moderátor: Ing. Jiří Dlouhý, předseda STUŽ, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Vážení členové a příznivci STUŽ,
STUŽ je tu už více, než 30 let, ale již delší dobu je tu mnoho problémů, které je nutné urgentně řešit.
- Především se jedná o administrativní aktivity, které v současné době řeší prakticky pouze předseda, podobné je to s medialními výstupy, výstupy na sociálních sítích apod. Díky tomu předseda za současné situace odmítá na další období kandidovat na tuto pozici.
- Již mnoho let funguje STUŽ čistě jako dobrovolnická organizace, všechny aktivity vykonávají členové (v naprosté většině členové předsednictva) na zcela dobrovolné a neplacené bázi. Jediné dražší placené služby, které STUŽ využívá je účetnictví a nájmy sálů na besedy.
- V tomto režimu se daří organizaci fungovat s vyrovnaným rozpočtem, ovšem je otázka, jak dalece je tento režim udržitelný.
- STUŽ má na národní úrovni a částečně i na mezinárodní úrovni dobré jméno a naše výstupy jsou velmi často ceněny.
- Otázkou je i budoucnost pravidelných besed, které organizujeme od vzniku STUŽ vždy první úterý v měsíci, velmi často tyto besedy ale mají minimální návštěvnost, a to včetně velmi malého počtu účastníků, kteří jsou připojeni on-line.
Toto vše jsou otázky, které bychom chtěli rozebrat na naší „Ideové schůzce“, která se uskuteční dne 29. ledna od 15:30 do 17:30 v kavárně Na Boršově – Náprstkova 272/10 (bývalé Krásné ztráty). Budeme velmi rádi, když přijdete v co nejhojnějším počtu a pomůžete nám se strategickým směřováním naší organizace.
Srdečně Vás zveme na hybridní diskusní seminář COP16: Světová konference stran úmluvy OSN o biodiverzitě aneb Co se podařilo a co nepodařilo dojednat?
v úterý 7. ledna 2025 od 16:00 do cca 18:30, Informační centrum OSN v Praze, Praha 1, Železná ulice 24
Mezinárodní úmluva OSN o biologické rozmanitosti, původně sjednaná v roce 1992 v keňském Nairobi a přijatá na památném Summitu Země, je postupně doplňována na konferencích smluvních stran, zvaných podle počátečních písmen anglických slov jako COP. Na předchozím jednání COP15 v roce 2022 v Montrealu bylo dosaženo přelomové dohody o Globálním rámci biologické rozmanitosti, který vytyčuje cestu lidstva k žití v souladu s přírodou. Dojednání dohody podstatně napomohl český vyjednávací tým, který vedl celou delegaci EU, neboť Česko předsedalo Radě EU. Některé důležité otázky se však nepodařilo dovést do konce a bylo proto dohodnuto je řešit na dalším zasedání. Toto další zasedání, COP16, se konalo v kolumbijském Cali ve dnech 21. října až 2. listopadu 2024. A jak se už stalo na těchto jednáních zvykem, část nedořešených bodů se podařilo dohodnout, část nikoliv. Abychom se dozvěděli, co všechno se podařilo, a naopak nepodařilo dohodnout, pozvali jsme si do panelu účastníky složitých jednání. Budeme se též ptát, jak pokročila jednání Kartaginského protokolu o biologické bezpečnosti a Nagojského protokolu o přístupu ke genetickým zdrojům.
Zveme vás na diskusní seminář na téma Přestaneme konečně oteplovat planetu? aneb Jaké jsou hlavní závěry z klimatické konference COP29 v Baku?
Kdy: Úterý 3. prosince od 16 hodin
Kde: Informační centrum OSN – Železná 24, Praha 1 (fyzicky) a online (https://bit.ly/stuz2412)
Rok 2024 se zapíše do historie zatím jako nejteplejší v novodobé historii, rekordy překonaly nejen teploty vzduchu, ale především některých oceánů. Klimatická změna se začíná projevovat zvýšenou frekvencí nevídaných přírodních katastrof, z těch posledních vzpomeňme bleskové povodně ve Valencii se skoro 250 mrtvými a 100 tis. zničených aut.
Zveme vás na seminář Co přinese zálohování PET lahví a plechovek občanům a životnímu prostředí a komu vadí? aneb Kdy už konečně zmizí z přírody i z veřejného prostoru a budou plně recyklovány?
Úterý 12. listopadu 2024 od 16:00 do cca 18:00 hodin budova ČSVTS, Praha 1, Novotného lávka 5, místnost 418
Současný systém v ČR je založený na dobrovolném třídění nápojových obalů a zřejmě již dosáhl svých limitů. Celkem 500 milionů PET a 600 milionů plechovek není ročně recyklováno. U nápojových plechovek se vysbírá pouze 26 %. u PET lahví 73 %. Při následném třídění plastového odpadu se ještě přibližně třetina vysbíraných PET lahví „ztratí“ na skládkách nebo jako palivo a ve výsledku jde do recyklace přibližně jen polovina vytříděných PET. Podle nové obalové legislativy EU budeme muset v roce 2029 plnit kvótu recyklace těchto nápojových obalů 90 %. To evidentně jen osvětou nedosáhneme.
Zveme Vás na diskusní hybridní seminář na téma VODA PRO SOUČASNOST I BUDOUCNOST aneb Jaké jsou perspektivy zásobování pitnou vodou?
v úterý 1. října 2024 od 16:00 do cca 18:30 hodin budova ČSVTS, Praha 1, Novotného lávka 5
Postupující klimatická změna v nás vyvolává otázky, v jaké relaci jsou v České republice zdroje pitné vody a její spotřeba? Můžeme se tu spolehnout pouze na přírodní procesy na jedné straně a na naši uměřenou spotřebu na straně druhé? Anebo je nutné náš pohled a přístup v těchto oblastech radikálně změnit? Jaké jsou zde naše možnosti? A do jaké míry do této problematiky promlouvá právě klimatická změna?
Zveme Vás na diskusní hybridní seminář na téma Příprava Národního plánu obnovy přírody aneb Podaří se zvrátit pokles biodiverzity a ekosystémových služeb?
v úterý 3. září 2024 od 16:00 do cca 18:30 hodin, budova ČSVTS, Praha 1, Novotného lávka 5
Navzdory všem plánům v EU se trend poklesu biodiverzity nedařilo zvrátit. Proto bylo po velkých peripetiích dne 17. června 2024 na Radě ministrů životního prostředí EU přijato, po předchozím schválení Evropským parlamentem přelomové Nařízení EP a Rady (EU) 2024/1991 o obnově přírody, tzv. zákon o obnově přírody (Nature Restoration Law, celý jeho právně závazný text viz https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?uri=OJ:L_202401991).
Zveme Vás na diskusní hybridní seminář na téma Komunitní energetika aneb Ledy se pohly
v úterý 4. června 2024 od 16:00 do cca 18:00 hodin, budova ČSVTS, Praha 1, Novotného lávka 5
Rok 2024 je prvním rokem účinnosti novely energetického zákona, tzv. Lex OZE II. Jedná se o právní úpravu komunitní energetiky a znamená proto vyšší stupeň energetické nezávislosti a spolupráce na úrovni občanů a komunit. Novela zavádí nový institut energetického společenství, společenství pro obnovitelné zdroje (společenství pro OZE). Taková společenství představují inovativní způsob, jak lidé, firmy a veřejné instituce mohou společně vyrábět, spravovat a sdílet energii, hlavně z obnovitelných zdrojů. Členové těchto společenství společně investují do instalace převážně udržitelných zdrojů energie: fotovoltaických systémů, solárních elektráren, větrných turbín nebo využívání biomasy a co je též důležité-vyrobenou energii pak mohou vzájemně sdílet.
Zveme Vás na diskusi s kandidáty do Evropského parlamentu na environmentální a klimatická témata
v úterý 21. května 2024 od 16:00 do cca 18:00 hodin
budova ČSVTS, Praha 1, Novotného lávka 5, sál 418
Beseda Společností pro trvale udržitelný život ve spolupráci se Zeleným kruhem a Klimatickou koalicí
Ve dnech 7. a 8. června proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Tyto volby jsou ve velké míře veřejností přehlížené, volební účast je tradičně jedna z nejnižších v celé Evropské unii.
Z hlediska ochrany životního prostředí a klimatu jsou to ovšem volby velmi důležité, výrazně důležitější, než národní volby s ohledem na to, že naprostá většina environmentální a klimatické legislativy k nám přichází právě z EU, určitě je proto hodně důležité, koho si do Evropského parlamentu zvolíme.
Jak to vypadá s budoucností Zelené dohody pro Evropu, kdy reálně skončí fosilní paliva, zvládneme budoucnost bez naftových motorů a kdy se konečně dočkáme zákazu klecových chovů? To vše jsou otázky, které položíme jednotlivým kandidátům na poslance EP.