Společnost pro trvale udržitelný život

Aktuality STUŽ

Aktuality STUŽ je emailový zpravodaj, který vychází přibližně jednou za 2 týdny a přináší aktuality pro členy a příznivce STUŽ. Přihlaste se k jeho odběru vyplněním jednoduchého formuláře zde.

Archiv doposud vydaných Aktualit STUŽ.

Staňte se členem STUŽ

Není nic jednoduššího, než se přihlásit.

Informace o podmínkách členství

On-line přihláška za člena STUŽ

 

STUŽ na sociálních sítích

Sledujte nás také na sociálních sítích - tam najdete aktuální informace a zajímavosti

Facebook

Twitter

Chicago - Vědci poprvé prokázali spojitost mezi inteligencí dětí a vystavení jejich matek v těhotenství znečištěnému ovzduší. Studie, která dnes vyšla v odborném časopisu Pediatrics, podporuje teorii o vlivu smogu na vývoj lidského mozku.

Její autoři sledovali 249 dětí. Jejich matky v posledním stadiu těhotenství nosily na zádech po 48 hodin zařízení na registraci kvality ovzduší. Většina z nich žila v chudých newyorských čtvrtích a byla vystavena zplodinám z automobilů, autobusů a nákladních vozů.

Narozeným dětem byla po pěti letech změřena inteligence. Ty, které se narodily matkám z nejvíc znečištěných oblastí, měly v testech o čtyři pět bodů nižší výsledky.

Podle autorky studie Fredericy Pereraové je to dost na to, aby to ovlivnilo školní úspěšnost. Pediatr Michael Msall, který se na studii nepodílel, prohlásil, že to neznamená, že by se děti ze znečištěného prostředí nenaučily číst a psát. Ukazuje to ale, že člověk podstupuje zdravotní riziko spojené se znečištěným prostředím nejen třeba tím, že bydlí pod továrním komínem. Smog běžný ve městech může představovat větší zdravotní riziko, než se původně myslelo.

Odborník na otázky vlivu prostředí na lidské zdraví z univerzity Johnse Hopkinse Patrick Breysse se domnívá, že ze studie vyplývá, že vystavení smogu před narozením může mít pro vyvíjející se mozek stejné důsledky jako vystavení olovu. "Tyto poznatky otevřou mnohé oči," řekl.

Pereraová se na Kolumbijské univerzitě zabývá dlouhodobě vlivem polycyklických aromatických uhlovodíků, tedy škodlivin, jež jsou schopny proniknout i placentou, na zdraví dětí. V nejnovější studii při posuzování inteligence dětí vyloučila další možné vlivy jako nepřímé vystavení kouři nebo rodinné prostředí. Přesto se v IQ dětí projevily rozdíly související výhradně s vystavením matek smogu před porodem.

Kritici, kteří požadují další potvrzení výsledků této studie, upozorňují na možnost vlivu škodlivin na novorozence a také na to, že ve skupině intelektově nejslabších dětí bylo jen málo matek, jež dokončily aspoň středoškolské vzdělání.

Společnost pro trvale udržitelný život
Zpravodaj STUŽ
ISSN 1802-3053


Creative Commons License