Společnost pro trvale udržitelný život

Aktuality STUŽ

Aktuality STUŽ je emailový zpravodaj, který vychází přibližně jednou za 2 týdny a přináší aktuality pro členy a příznivce STUŽ. Přihlaste se k jeho odběru vyplněním jednoduchého formuláře zde.

Archiv doposud vydaných Aktualit STUŽ.

Staňte se členem STUŽ

Není nic jednoduššího, než se přihlásit.

Informace o podmínkách členství

On-line přihláška za člena STUŽ

 

STUŽ na sociálních sítích

Sledujte nás také na sociálních sítích - tam najdete aktuální informace a zajímavosti

Facebook

Twitter

Zastupitelé v Chropyni na Kroměřížsku jsou proti plánované rekonstrukci spalovny odpadů a dokonce i proti její další existenci. Ministerstvu životního prostředí navrhli, aby nařídilo její zrušení.

Podle plánů společnosti Destra bude spalovna po modernizaci likvidovat třikrát více odpadů. Dopady na životní prostředí by ale díky moderní technologii měly být menší než dosud. Náklady majitelé odhadují na 100 milionů korun. Zkušební provoz by rádi zahájili ve 2. polovině příštího roku. Nové zařízení podle nich dokáže spalovaný odpad využít k výrobě páry a elektrické energie. Občané se budou moci k záměru firmy vyjádřit ve veřejném projednávání plánovaném na léto. Konečné slovo pak bude mít ministerstvo životního prostředí.

Stanovisko zastupitelstva

Důvodem tohoto postoje města Chropyně je zdravotní stav občanů, kteří často a v nemalém počtu umírají v nevysokém věku na vážné zdravotní potíže, odvozené od škodlivinami zatíženého prostředí, ve kterém žijí.

Spalovna se v minulosti stala terčem protestů Greenpeace. Aktivisté zablokovali před 9 lety vjezd do spalovny, aby upozornili, že spalovna vypouští do ovzduší vysoké koncentrace extrémně nebezpečných dioxinů, které mohou poškodit zdraví lidí.

Před 5 lety dokonce ve spalovně hořelo, radnice tehdy vyzvala obyvatele Chropyně, aby nevycházeli z domu.

Komentáře   

0 #1 lucas 2013-05-05 10:32
odepsat a naprášit všechny problémy na jednu část arealu bývalého Tecnoplastu...s palovny..to doopravdy dokáže jen někdo..Úmrtí lidí-dělníků v nevysokém věku..v arealu nebyla jen spalovna ale i jiné provozy s nebezpeč.látkam i a nevyhořela jen spalovna....Pra vdivě informovat občany o všem a ne jen se zaměřovat na s.Někdo by měl raděj řešit aktuální úúúúpadek zaměstnanosti třeba chropyně a ne jen potápět firmu za firmou.....
Citovat

Společnost pro trvale udržitelný život
Zpravodaj STUŽ
ISSN 1802-3053


Creative Commons License