Společnost pro trvale udržitelný život

Aktuality STUŽ

Aktuality STUŽ je emailový zpravodaj, který vychází přibližně jednou za 2 týdny a přináší aktuality pro členy a příznivce STUŽ. Přihlaste se k jeho odběru vyplněním jednoduchého formuláře zde.

Archiv doposud vydaných Aktualit STUŽ.

Staňte se členem STUŽ

Není nic jednoduššího, než se přihlásit.

Informace o podmínkách členství

On-line přihláška za člena STUŽ

 

STUŽ na sociálních sítích

Sledujte nás také na sociálních sítích - tam najdete aktuální informace a zajímavosti

Facebook

Twitter

Odpor proti obnovení spalovny chemických odpadů v Semtíně sílí. Po několika menších obcích z okolí Pardubic se rozhodlo jasně vystoupit proti záměru společnosti AVE CZ i krajské město.

Radní schválí a poté předají zastupitelům prohlášení, ve kterém dají jasně najevo svůj nesouhlas se spuštěním spalovny. „Přijmeme deklaraci, ze které bude jasné, že spalovnu nechceme. Pardubice jsou dlouhodobě zatížené chemickým průmyslem a tohle by to jen zhoršilo,“ řekl primátor Pardubic Jaroslav Deml.

Radním se první znění deklarace dostalo do ruky už v úterý. Ovšem text, který sepsal lídr pardubických zelených a zastupitel Jan Linhart, zatím neschválili. „Některé formulace nám přišly až moc tvrdé. Prohlášení se musí trochu předělat, ale jeho sdělení zůstane stejné. Spalovnu na okraji Pardubic nechceme,“ řekl náměstek primátora Alexandr Krejčíř.

Podobné prohlášení, které v prosinci učiní pardubičtí zastupitelé, už vydala i zastupitelstva obcí, které leží v bezprostřední blízkosti spalovny. Pro zástupce česko-rakouské firmy však neznamenají žádné větší nebezpečí. „Je to vlastně jen politické prohlášení, které fakticky nemůže nic zvrátit. Na druhou stranu má určitě svou váhu,“ uvedl Linhart.

Daleko více problémů lidem z firmy AVE CZ přidělalo nedávné rozhodnutí Ministerstva životního prostředí. Společnost nyní musí doplnit dokumentaci a odpovědět na 63 stránek námitek ze strany obcí z okolí spalovny, občanských sdružení i jednotlivců. „Provoz spalovny nebezpečného odpadu by mohl mít velký vliv na okolní prostředí. Ministerstvo proto vyžaduje, aby společnost AVE CZ vypracovala a předložila kompletní posudek vlivu spalovny na životní prostředí EIA,“ uvedl mluvčí Ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.

Zástupci společnosti, která chce v Semtíně pálit dvacet tisíc tun nebezpečného odpadu ročně, zatím říkají, že jim doplnění dokumentace problémy nedělá. „Pro nás je to standardní situace. S nutností vypracovat pro spalovnu posudek EIA jsme počítali. V současnosti zpracováváme podklady a snažíme se, aby projekt splňoval vše, co zákony a předpisy vyžadují,“ řekl manažer projektu společnosti AVE CZ Odpadové hospodářství Jiří Čenský.

Milan Zlinský

Společnost pro trvale udržitelný život
Zpravodaj STUŽ
ISSN 1802-3053


Creative Commons License