Společnost pro trvale udržitelný život

Aktuality STUŽ

Aktuality STUŽ je emailový zpravodaj, který vychází přibližně jednou za 2 týdny a přináší aktuality pro členy a příznivce STUŽ. Přihlaste se k jeho odběru vyplněním jednoduchého formuláře zde.

Archiv doposud vydaných Aktualit STUŽ.

Staňte se členem STUŽ

Není nic jednoduššího, než se přihlásit.

Informace o podmínkách členství

On-line přihláška za člena STUŽ

 

STUŽ na sociálních sítích

Sledujte nás také na sociálních sítích - tam najdete aktuální informace a zajímavosti

Facebook

Twitter

Děti Země vydaly doplněné a přepracované vydání publikace „Účinky výfukových plynů z automobilů na lidské zdraví“, jejímž autorem je MUDr. Miroslav Šuta, odborník dlouhodobě se věnující vlivům životního prostředí na zdraví lidí (1).

Publikace obsahuje informuje o zdravotních dopadech 10 chemických látek nebo jejich skupin, které jsou obsaženy ve výfukových plynech automobilů. Zahrnuje i ozón (O3) a fotochemické oxidanty, které vznikají z vypouštěných exhalací vlivem slunečního záření a kterým se také často říká letní nebo fotochemický smog.

Exhalace jsou rozděleny do tří skupin podle svých účinků na lidské zdraví, a to na látky postihující hlavně dýchací cesty, na látky s toxickými účinky a na rakovinotvorné. Text čerpá z více než stovky odborných publikací a pro potřebu neodborníků je doplněn také stručným slovníčkem, který vysvětluje použité odborné termíny.

„Děti Země se negativními dopady automobilové dopravy na životní prostředí už od počátku 90. let, přitom se stále setkáváme se snahou tyto problémy bagatelizovat. Proto jsme se rozhodli nabídnout odbornou publikaci, ve které pracovníci veřejné správy, novináři, experti, ale i studenti nebo zájemci z řad veřejnosti mohou získat přehled současného stavu poznání o vlivech emisí z aut na lidské zdraví,“ uvedl Martin Hyťha z Dětí Země.

„Znečištění ovzduší dnes v České republice i v Evropě představuje nejvýznamnější ekologický problém poškozující zdraví lidí. V EU následky vdechování znečištěného vzduchu předčasně zabíjejí asi 370 tisíc lidí ročně, z toho asi 8 tisíc v ČR. Podle údajů Evropské komise zkrátí znečištěné ovzduší každému z obyvatel EU život v průměru o 9 měsíců. V ČR dýchání jemného prachu zkracuje každému obyvateli život o více než 10 měsíců (2, 3),“ připomíná autor publikace MUDr. Miroslav Šuta, který působí jako expert v oblasti ekologických a zdravotních rizik.

Děti Země vydaly brožuru s laskavou finanční podporou plzeňského nadačního fondu Zelený poklad. Díky tomu je možné získat publikaci u Dětí Země bezplatně, v případě zaslání poštou za úhradu poštovného a balného. Zájemci si publikaci mohou objednat e-mailem na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. či na webové stránce

Poznámky pro editory:

(1) V prvním vydání publikaci „Účinky výfukových plynů z automobilů na lidské zdraví“ vydal Český a Slovenský dopravní klub v roce 1996. Celý její náklad byl již delší dobu beznadějně rozebrán.

(2) Baseline Scenarios for the Clean Air for Europe (CAFE) Programme Final Report

(3) The Swedish NGO Secretariat on Acid Rain, Small but dangerous, Environmental Fact sheet No. 20, April 2006

Společnost pro trvale udržitelný život
Zpravodaj STUŽ
ISSN 1802-3053


Creative Commons License