Společnost pro trvale udržitelný život

Aktuality STUŽ

Aktuality STUŽ je emailový zpravodaj, který vychází přibližně jednou za 2 týdny a přináší aktuality pro členy a příznivce STUŽ. Přihlaste se k jeho odběru vyplněním jednoduchého formuláře zde.

Archiv doposud vydaných Aktualit STUŽ.

Staňte se členem STUŽ

Není nic jednoduššího, než se přihlásit.

Informace o podmínkách členství

On-line přihláška za člena STUŽ

 

STUŽ na sociálních sítích

Sledujte nás také na sociálních sítích - tam najdete aktuální informace a zajímavosti

Facebook

Twitter

Chemikálie, které se běžně vyskytují v obalech potravin, v polštářování sedadel nebo v kobercích, mohou zhoršovat plodnost žen. Vyplývá to ze studie vědců z Kalifornské univerzity v Los Angeles, o níž dnes informoval server BBC News.

Vědci sledovali skupinu 1240 žen, v jejichž krvi byly při poporodní prohlídce objeveny organické sloučeniny fluoru označované jako PFC. Při rozhovorech s ženami se ukázalo, že ty s vyšší koncentrací PFC v krvi měly větší potíže při početí. Některé o něj usilovaly i více než rok a nakonec musely podstoupit umělé oplodnění.

Chunyuan Feiová, která patřila do vědeckého týmu, rovněž uvedla, že ženy s vyšší koncentrací PFC v krvi měly také problémy s nepravidelným menstruačním cyklem. To podle ní znamená, že chemikálie zřejmě narušují hormonální rovnováhu v organismu.

Podle vedoucího výzkumu Jorna Olsena je nyní třeba, aby souvislost mezi PFC a zhoršenou plodností potvrdila nezávislá studie.

PFC mají široké využití v průmyslu, protože jsou odolné vůči horku a odpuzují vodu i olej. Pokud se ale dostanou do organismu, vydrží v něm velmi dlouho.

Předchozí studie navíc prokázaly, že vysoká koncentrace PFC v krvi narušuje vývoj plodu v děloze. U zvířat vystaveným velkým množstvím této chemikálie bylo také zjištěno selhávání orgánů.

Společnost pro trvale udržitelný život
Zpravodaj STUŽ
ISSN 1802-3053


Creative Commons License