Společnost pro trvale udržitelný život

Aktuality STUŽ

Aktuality STUŽ je emailový zpravodaj, který vychází přibližně jednou za 2 týdny a přináší aktuality pro členy a příznivce STUŽ. Přihlaste se k jeho odběru vyplněním jednoduchého formuláře zde.

Archiv doposud vydaných Aktualit STUŽ.

Staňte se členem STUŽ

Není nic jednoduššího, než se přihlásit.

Informace o podmínkách členství

On-line přihláška za člena STUŽ

 

STUŽ na sociálních sítích

Sledujte nás také na sociálních sítích - tam najdete aktuální informace a zajímavosti

Facebook

Twitter

Od 1. září 2008 sjednotila Evropská komise povolenou hladinu pesticidů v potravinách. Nové nařízení sjednocuje limity pro pesticidy v potravinách ve všech členských zemích EU. Ekologické nevládní organizaci upozorňují na skutečnost, že řadě případů dojde k legalizaci vyšší kontaminace potravin pesticidy.

Nové nařízení zahrnuje přibližně 1100 pesticidů, které zemědělci využívají nebo využívali jak v Evropské unii, tak mimo ni, a stanovuje limity pro 315 zemědělských produktů.

"Podle nových pravidel musejí být potraviny vyprodukované v jednom členském státě bezpečné pro spotřebitele ve všech ostatních členských zemích. Zbytky pesticidů v potravinách by podle nového nařízení měly být co nejnižší a neměly by mít škodlivý dopad na obyvatele EU," uvedla evropská komisařka pro zdraví Androulla Vassiliouová. Podle Komise má nařízení hlavně zjednodušit situaci i dovozcům a obchodníkům.

Ekologické nevládní organizace nařízení kritizují, protože na sjednocení pravidel nejvíce prodělávají země, které měly v minulosti nejpřísnější ekologickou a zdravotní politiku a tvrdší limity pro kontaminaci potravin pesticidy než nyní stanovila komise.

Podle studie zpracované pro Greenpeace jsou Komisí nově stanovené limity příliš vysoké. V případě obsahu pesticidů jablkách, hruškách a hroznovém víně natolik, že by mohly ohrožovat zdraví dětí.

Expert pro oblast pesticidů z nizozemské organizace Natuur en Milieu (Příroda a životní prostředí) Hans Muilerman uvedl: "Komise selhala, když nedostála svému závazku stanovit limity na nejnižší možné úrovni."

Ekologické organizace se proto rozhodly, že nové nařízení Komise napadnou u Evropského soudního dvora. Podle Komise jsou údajně námitky NGOs liché, a vycházejí prý ze zastaralých či nepřesných údajů.

Společnost pro trvale udržitelný život
Zpravodaj STUŽ
ISSN 1802-3053


Creative Commons License