Společnost pro trvale udržitelný život

Aktuality STUŽ

Aktuality STUŽ je emailový zpravodaj, který vychází přibližně jednou za 2 týdny a přináší aktuality pro členy a příznivce STUŽ. Přihlaste se k jeho odběru vyplněním jednoduchého formuláře zde.

Archiv doposud vydaných Aktualit STUŽ.

Staňte se členem STUŽ

Není nic jednoduššího, než se přihlásit.

Informace o podmínkách členství

On-line přihláška za člena STUŽ

 

STUŽ na sociálních sítích

Sledujte nás také na sociálních sítích - tam najdete aktuální informace a zajímavosti

Facebook

Twitter

Organizace Greenpeace zveřejnila studii, ze které vyplývá, že téměř polovina pesticidů je nebezpečná lidskému zdraví i pro samotnou přírodu. Jedná se o tzv. "černou listinu", kde jsou seřazeny nejnebezpečnější pesticidy chemických koncernů. Tři čtvrtiny všech pesticidů produkují velké nadnárodní společnosti, nejškodlivější produkty má podle Greenpeace německý koncern Bayer.

Za Bayerem se pak umístily švýcarská společnost Syngeta, americká Monsanto, německý Basf a opět americký koncern Dow Chemicals. Zástupci Greenpeace zkoumali celkem 512 vzorků pesticidů, které jsou běžně dostupné, a hrozbu pro lidské zdraví představovalo 243 pesticidů, tedy 46 procent všech testovaných vzorků.

Greenpeace požaduje, aby EU zpřísnila legislativu, která se dotýká pesticidů. O této možnosti se v současnosti v Evropské unii skutečně jedná, ale zatím bez úspěchu. Evropská komise již dva roky například žádá zákaz zemědělských postřiků, které jsou prokazatelně toxické a mohou stát například za vznikem rakoviny, zatím však neúspěšně. Členské státy EU se totiž na takovém omezení zatím nedokázaly shodnout.

Největším odpůrcem pesticidů se ukázala být Francie, která by zakázala dokonce veškeré pesticidy. Na opačném pólu ale stojí Německo, které zpřísňovat zákony nechce, protože by se to negativně dotklo německých farmářů, pro které by to byla velká finanční zátěž. EU se tak zatím dohodla pouze na tom, že vypracuje zprávu o pokroku, který během projednávání této legislativy učinila. Výzva Greenpeace tak v nejbližší době určitě vyslyšena nebude.

Společnost pro trvale udržitelný život
Zpravodaj STUŽ
ISSN 1802-3053


Creative Commons License