Společnost pro trvale udržitelný život

Aktuality STUŽ

Aktuality STUŽ je emailový zpravodaj, který vychází přibližně jednou za 2 týdny a přináší aktuality pro členy a příznivce STUŽ. Přihlaste se k jeho odběru vyplněním jednoduchého formuláře zde.

Archiv doposud vydaných Aktualit STUŽ.

Staňte se členem STUŽ

Není nic jednoduššího, než se přihlásit.

Informace o podmínkách členství

On-line přihláška za člena STUŽ

 

STUŽ na sociálních sítích

Sledujte nás také na sociálních sítích - tam najdete aktuální informace a zajímavosti

Facebook

Twitter

Jedna z letošních nejdůležitějších bitev na bruselské půdě začala nenápadně: Nákupem v supermarketu Evropského parlamentu. Osm kousků ovoce, které tam nizozemští aktivisté za pár eur nakoupili, poslali do laboratoře a teď zveřejnili neveselé výsledky. Všech osm druhů ovoce obsahovalo stopy po pesticidech, jedovatých látkách používaných zemědělci k hubení škůdců. V pomerančích, hroznovém vínu a meruňkách konzumovaných obvykle s chutí evropskými poslanci bylo těchto jedů dokonce víc než povolují evropské limity, jejich prodej byl tedy nelegální. Pomeranče pěstované ve Španělsku obsahovaly podle zprávy ekologické organizace Milieudefensie toxický pesticid v koncentraci zásadně přesahující limit "denní dávky akceptovatelné" pro pětileté dítě.

Proč tohle laboratorní cvičení? Koncem října se bude v Evropském parlamentu hlasovat o nové legislativě upravující používání pesticidů a obchod s nimi. Jejich odpůrci i příznivci se tedy chystají k rozhodujícímu střetu. Ti, kdo upozorňují, že konzumace potravin kontaminovaných pesticidy a přítomnost těchto jedů v potravinovém řetězci způsobuje riziko chorob dýchacích cest, Parkinsonovy choroby či rakoviny, mluví o mimořádné šanci změnit pohled na tyto chemikálie, používané dosud na 95 procentech evropské zemědělské půdy. V ten samý čas zástupci velkých firem obchodujících s pesticidy (v Bruselu má sídlo několik z nich) se snaží přesvědčovat osobně i telefonicky poslance, že Evropa a její farmář se bez chemie prostě neobejdou a že nejen díky štědrým dotacím, ale i pesticidům máme ovoce a zeleninu skoro zadarmo. V minulosti se obchodníkům dařilo: prodej jedů používaných proti hmyzu - insekticidů stoupl během posledních deseti let v EU dvojnásobně.

Ne všechny evropské země ale podobným ujištěním věří. Například v Dánsku dnes používají zemědělci poloviční množství pesticidů než před dvaceti lety. Díky tomu je dánská zelenina výrazně „čistší“ než ta do severské země dovážená. Z dánského vládního programu boje proti pesticidům si vzalo příklad také Německo, Švédsko a Holandsko, které vypracovaly podobnou národní strategii snižování jedů v zemědělství.

Říjnová otázka pro poslance v Bruselu tedy zní: Ještě vám evropské ovoce chutná? I to, jak budou hlasovat Češi, si můžete najít na webové stránce www.pesticidewatch.eu prostřednictvím které je možné evropské normotvůrce předtím také oslovit.

Společnost pro trvale udržitelný život
Zpravodaj STUŽ
ISSN 1802-3053


Creative Commons License