Společnost pro trvale udržitelný život

Aktuality STUŽ

Aktuality STUŽ je emailový zpravodaj, který vychází přibližně jednou za 2 týdny a přináší aktuality pro členy a příznivce STUŽ. Přihlaste se k jeho odběru vyplněním jednoduchého formuláře zde.

Archiv doposud vydaných Aktualit STUŽ.

Staňte se členem STUŽ

Není nic jednoduššího, než se přihlásit.

Informace o podmínkách členství

On-line přihláška za člena STUŽ

 

STUŽ na sociálních sítích

Sledujte nás také na sociálních sítích - tam najdete aktuální informace a zajímavosti

Facebook

Twitter

Souvislost mezi prostředky hubení škůdců a Parkinsonovou chorobou potvrzuje studie izraelských vědců vypracovaná na základě průzkumu mezi obyvateli arabské vesnice u Tel Avivu. V lednu je zveřejnil místní lékařský odborný časopis.

Počet nemocných Parkinsonovou chorobou je v lokalitě Baká al-Gharbíja se 70 případy na 100 tisíc obyvatel více než dvojnásobný oproti sousedním arabským lokalitám, jejichž obyvatelé mají podobný genetický profil.

"Usuzujeme, že vyšší míra výskytu tohoto onemocnění se vysvětluje masivní přítomností pesticidů na okolních polích, pesticidů rozprašovaných zejména letadly," řekl vedoucí výzkumného týmu doktor Rafík Masalá. "Bylo prokázáno, že vdechování pesticidů negativně působí na produkci dopaminu," vysvětlil.

Ztrácí kontrolu nad pohybem

Parkinsonova choroba, neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy, přímo souvisí s úbytkem nervových buněk v určité části mozku. Tyto buňky za normálního stavu produkují dopamin, přenašeč signálů mezi nervovými buňkami. Nedostatek dopaminu způsobuje, že pacient postupně není schopen ovládat nebo kontrolovat svůj pohyb.

Vědci se kloní k teorii, že nemoc může být důsledkem genetických predispozic a vlivu vnějšího prostředí. Rafík Masalá rovněž uvedl, že počet případů onemocnění Parkinsonovou chorobou je mezi arabskými obyvateli Izraele o mnoho nižší (43 případy na 100 tisíc obyvatel), než výskyt této nemoci mezi židovskými rolníky.

V roce 2009 už studie francouzského Národního ústavu pro zdraví a lékařský výzkum (INSERM) prokázala souvislost mezi vystavením lidského organizmu vlivu pesticidů a výskytem Parkinsonovy nemoci. Za problematické byly označeny zejména chlororganické sloučeniny

Společnost pro trvale udržitelný život
Zpravodaj STUŽ
ISSN 1802-3053


Creative Commons License