Společnost pro trvale udržitelný život

Aktuality STUŽ

Aktuality STUŽ je emailový zpravodaj, který vychází přibližně jednou za 2 týdny a přináší aktuality pro členy a příznivce STUŽ. Přihlaste se k jeho odběru vyplněním jednoduchého formuláře zde.

Archiv doposud vydaných Aktualit STUŽ.

Staňte se členem STUŽ

Není nic jednoduššího, než se přihlásit.

Informace o podmínkách členství

On-line přihláška za člena STUŽ

 

STUŽ na sociálních sítích

Sledujte nás také na sociálních sítích - tam najdete aktuální informace a zajímavosti

Facebook

Twitter

DNES: Malá obec jde proti PKN Orlen
 Malá severočeská obec Želenice se postavila petrolejářskému gigantu PKN Orlen, kterému patří litvínovský Chemopetrol. Znečištěním řeky Bíliny se tak budou zabývat policejní vyšetřovatelé.

 „Trestní oznámení na PKN Orlen jsme podali v úterý, rozhodlo o tom zastupitelstvo obce,“ potvrdil starosta obce Jaroslav Vašek, který je zároveň jedním z očitých svědků nedávného znečištění. S žádostí o informace se obec obrátila i na krajský úřad. Chce vědět, za jakých okolností povolil osmdesátidenní odstávku čističky odpadních vod v chemičce.

 Chemopetrol odmítá, že by černé kaly v řece souvisely s opravou čističky. „Příčinou horší kvality vody nebyla pouze tato odstávka, protože ta byla připravena tak, aby v maximální míře zachovala účinnost čističky,“ uvedl mluvčí firmy Pavel Veselý. Povodí Ohře v minulých dnech několikrát kontrolovalo kvalitu vody, podrobné výsledky však včera ještě nebyly k dispozici.

 „Ve středu nebylo na celém toku nalezeno místo, kde by byla černá voda. Obsahy amoniakálního dusíku, významného parametru znečištění Bíliny, budou k dispozici v pátek,“ sdělil Martin Cidlinský z Povodí Ohře.

 Vedení Želenic podalo trestní oznámení kvůli špíně v řece Bílině

 Zároveň s trestním oznámením poslaly Želenice dopis na krajský úřad, ve kterém žádají vysvětlení, proč a za jakých podmínek byla Chemopetrolu povolena osmdesátidenní oprava čističek odpadních vod. „Také se ptáme, proč nás o tom dopředu neinformovali,“ říká starosta Vašek.

 Podle vyjádření mluvčí krajského úřadu Veroniky Kindlové v povolení úřad stanovil, že chemička musí dodržovat limity pro znečištění. V opačném případě bude následovat pokuta.

 Voda je už čistší

 Voda v Bílině se od pátku, kdy Povodí Ohře začalo podle objednávky od Chemopetrolu připouštět do koryta vodu, částečně vyčistila. „Zbarvení vody bylo hnědé, voda byla mírně zakalená s průhledností minimálně 40 cm. Stav odpovídá zvýšenému průtoku vody. Kvalita vody je závislá na množství vypouštěného znečištění, průtoku a teplotě vody,“ popsal po středeční kontrole Cidlinský z Povodí Ohře. Na výsledek složitější analýzy se čeká.

 „Čekáme na nějaké konkrétní informace. Zatím říkají, že se špína zvedla ode dna, tomu ale příliš nevěřím,“ podotýká Vašek a dodává: „Proto jsme v dopisu krajskému úřadu požadovali, aby vzali vzorky také z usazenin na břehu.“ Starosta míní, že pokud někdo do řeky skutečně něco vypustil, měl štěstí, že zrovna déšť zrychlil průtok korytem. Jinak by tam špína zůstala tři nebo čtyři dny a bylo by snadnější zajistit vzorky. Podle místních i starosty byla ještě před nedávnem voda očividně čistá a dalo se v ní koupat. Naposledy větší znečištění zaznamenali zhruba před dvěma roky, kdy prý byla čištěna česla na přehradě u Jirkova.

 Vedle průmyslových podniků do Bíliny vypouštějí odpad také města a obce podél celé řeky. V tomto ohledu se situace stále mění k lepšímu. „V severních Čechách je na čističky odpadních vod svedeno 93,5 procenta lidí napojených na kanalizaci. Zbytek vytéká z výpustí, kde je monitorováno dodržování limitů pro vypouštění odpadních vod. Velká sídla v oblasti, zejména Most a Bílina, už jsou na čističky napojena stoprocentně,“ uvedla mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací Iveta Kardianová. Na to, že Bílinou teče tmavá zapáchající hmota, upozornil minulou středu Miroslav Zapletal ze Želenic. Ten včera společně se starostou z řeky vytáhl umírající kachnu. „Bezpečně jsme ji uložili do pytle a informovali o tom hygieniky, kteří mají určit příčinu uhynutí,“ hlásil včera odpoledne Zapletal.

You have no rights to post comments

Společnost pro trvale udržitelný život
Zpravodaj STUŽ
ISSN 1802-3053


Creative Commons License