Společnost pro trvale udržitelný život

Aktuality STUŽ

Aktuality STUŽ je emailový zpravodaj, který vychází přibližně jednou za 2 týdny a přináší aktuality pro členy a příznivce STUŽ. Přihlaste se k jeho odběru vyplněním jednoduchého formuláře zde.

Archiv doposud vydaných Aktualit STUŽ.

Staňte se členem STUŽ

Není nic jednoduššího, než se přihlásit.

Informace o podmínkách členství

On-line přihláška za člena STUŽ

 

STUŽ na sociálních sítích

Sledujte nás také na sociálních sítích - tam najdete aktuální informace a zajímavosti

Facebook

Twitter

S pohnutím a v úctě jsme přijali zprávu, že po vrchovatě naplněném životě opustil tento svět náš velký učitel a blízký přítel, kapitán Cousteau.

Jacques-Yves Cousteau se narodil v roce 1910 v Saint-André-de-Cubzac ve Francii. Lidem celé planety je znám jako oceánograf a ekolog, proslulý pro své rozsáhlé podmořské výzkumy. Jeho aktivita v ochraně životního prostředí pramenila z hlubokého vědeckého poznání i výjimečné lidské moudrosti.

V roce 1948 se Jacques-Yves Cousteau stal korvetním kapitánem a presidentem Francouzských oceánografických výprav, v roce 1950 velitelem lodi Calypso.

V roce 1957 byl jmenován ředitelem Oceánografického musea v Monaku. Byl zakladatelem Podmořské výzkumné skupiny v Toulonu a Francouzského úřadu podmořského výzkumu (v roce 1968 přejmenovaného na Středisko vyšších námořních studií) v Marseille. Řídil výzkumné programy, při kterých lidé dlouhodobě žili a pracovali ve velkých hloubkách podél kontinentálního šelfu. Vynalezl aqualung a použití televize pod vodní hladinou.

Jako vlastenec byl hrdý na to, že jeho výzkumy přispěly k posílení námořní síly Francie, přesto neváhal vystoupit proti zkouškám jaderných zbraní v Tichomoří.

Celosvětový věhlas si získaly jeho knihy a dokumentární filmy, nadšeně přijaté i u nás. Jacques-Yves Cousteau byl přítelem Čechů a Slováků. Pro několik generací chlapců v naší zemi byl stejným symbolem Francie, jako Jules Verne a jeho románoví hrdinové. Představoval naději v těžkých dobách, radoval se z naší nově nabyté svobody a spolu s námi doufal v její důstojné naplnění.

Spolupracovníci Josefa Vavrouška, zakladatele STUŽ, mají v živé paměti návštěvu Jacques-Yves Cousteaua v Československu v roce 1991. Kapitán Cousteau v Praze navštívil také Josefa Vavrouška, který byl v té době ministrem-předsedou Federálního výboru pro životní prostředí, a besedoval s pracovníky této instituce.

Odchodem Jacques-Yves Cousteaua jsme ztratili aktivního spolupracovníka v úsilí o vytvoření lidsky důstojného a trvale udržitelného způsobu života na naší Zemi.

V Praze 30.6.1997

Pavel Šremer, předseda

Ivan Dejmal, místopředseda

You have no rights to post comments

Společnost pro trvale udržitelný život
Zpravodaj STUŽ
ISSN 1802-3053


Creative Commons License