Společnost pro trvale udržitelný život

Aktuality STUŽ

Aktuality STUŽ je emailový zpravodaj, který vychází přibližně jednou za 2 týdny a přináší aktuality pro členy a příznivce STUŽ. Přihlaste se k jeho odběru vyplněním jednoduchého formuláře zde.

Archiv doposud vydaných Aktualit STUŽ.

Staňte se členem STUŽ

Není nic jednoduššího, než se přihlásit.

Informace o podmínkách členství

On-line přihláška za člena STUŽ

 

STUŽ na sociálních sítích

Sledujte nás také na sociálních sítích - tam najdete aktuální informace a zajímavosti

Facebook

Twitter

Tisková zpráva z 26. 5. 2006 - Zachování takzvaných územních ekologických limitů těžby uhlí v Podkrušnohoří je důležité jako pojistka proti pokusům o vyvlastňování, upozornila podrobná právní analýza ekologických organizací. Hnutí DUHA proto doporučilo ODS, aby výslovně podpořila ochranu obcí, pokud chce hájit zájmy majitelů domů a pozemků. Více než dvacetistránkový rozbor Hnutí DUHA a Ekologického právního servisu se zabývá právním postavením ochrany obcí před těžbou, která platí od roku 1991 [1].

Upozorňuje přitom, že limity nejen přímo chrání obce. Zároveň jejich zanesení do územních plánů a vládního usnesení stanoví veřejný zájem na zachování osídlení. Brání tak případné argumentaci důlních společností nebo politiků, kteří by chtěli za veřejný zájem prohlásit těžbu uhlí, a otevřít tak cestu k vyvlastňování domů či pozemků v Horním Jiřetíně, Černicích nebo jinde.

Hnutí DUHA přivítalo postoj ODS, která za „klíčová“ prohlašuje „práva vlastníků půdy a nemovitostí“ s tím, že „není o čem diskutovat“, protože „vlastníci nesouhlasí s prodejem svých pozemků“ [2]. Ekologická organizace však varovala, že pokud ODS nepodpoří pojistku platných územních ekologických limitů, mohou se v budoucnu objevit pokusy o vyvlastnění.

Požadavky na stanovení veřejného zájmu se v minulosti ozývaly z ministerstva průmyslu a obchodu i důlních společností. Ministerstvo v roce 2004 doporučovalo „definovat veřejný zájem v energetice, vč .... způsobů respektování jeho výstupů“. V podrobnější analýze podrobněji popsalo, co má na mysli: „i zrušení dnešní blokace těžby hnědého uhlí...nemusí být dotažené do povolení jeho těžby, nebude-li existovat možnost, použít jako mezní případ institut veřejného zájmu“. Zaměstnavatelský stav důlního a naftového průmyslu – lobbyistická organizace těžebních společností – tehdy výslovně protestoval, že chybí „pojistný nástroj prosazení stěžejních priorit ... institut veřejného zájmu k případnému uplatnění např. proti spekulativnímu držení pozemků“.

Petr Holub z Hnutí DUHA řekl:

„Primátor Gandalovič i předseda Topolánek výslovně potvrdili, že pokud nebudou lidé v Horním Jiřetíně souhlasit s prodejem, budou to respektovat. Velmi si toho ceníme. Ovšem kromě A je potřeba říci také B. Limity těžby jsou totiž velmi důležité také jako dlouhodobá a pevná pojistka proti případným pokusům o vyvlastňování. Platnost limitů prakticky stanoví, že veřejným zájmem je zachování obcí, takže vyloučí jakékoli snahy prohlásit za veřejný zájem těžbu uhlí a vyvlastňovat. Pokud ODS chce chránit práva vlastníků domů a pozemků, měla by výslovně slíbit i zachování limitů těžby.“

Poznámky:

[1] Kompletní analýza ke stažení na
http://www.hnutiduha.cz/publikace/studie/limity_pravni.pdf

[2] Tisková zpráva na
http://www.gandalovic.cz/rs/udalose.php?id=000113&skip=16

You have no rights to post comments

Podobné články

Společnost pro trvale udržitelný život
Zpravodaj STUŽ
ISSN 1802-3053


Creative Commons License