Společnost pro trvale udržitelný život

Aktuality STUŽ

Aktuality STUŽ je emailový zpravodaj, který vychází přibližně jednou za 2 týdny a přináší aktuality pro členy a příznivce STUŽ. Přihlaste se k jeho odběru vyplněním jednoduchého formuláře zde.

Archiv doposud vydaných Aktualit STUŽ.

Staňte se členem STUŽ

Není nic jednoduššího, než se přihlásit.

Informace o podmínkách členství

On-line přihláška za člena STUŽ

 

STUŽ na sociálních sítích

Sledujte nás také na sociálních sítích - tam najdete aktuální informace a zajímavosti

Facebook

Twitter

Prestižní americký ekonomický deník Wall Street Journal přinesl 7. prosince 2005 zprávu, že firma Microsoft se rozhodla do konce roku vyloučit z používání polyvinyl chlorid (PVC). Microsoft se tak rozhodl vzhledem rostoucímu znepokojení z ekologických a zdravotních dopadů výroby, užívání a likvidace PVC.

Podle Wall Street Journal (WSJ) Microsoft používal PVC převážné v obalech a z větší části ho hodlá nahradit papírovou lepenkou. Částečně také PET folií, která se používá např. k balení potravin a nápojů a která se snadno recykluje.

Rozhodnutí šéfů společnost Microsoft je jednou z mnoha špatných zpráv pro chlórový průmysl a výrobce PVC. Podle WSJ se Microsoft přidal k řadě dalších předních firem, které se rozhodly vyloučit používání PVC jako jsou např. výrobce počítačů Hewlett-Packard, obchodní řetězec Wal-Mart Stores nebo výrobce zdravotnického vybavení Kaiser Permanente.

Amerických firem, které pracuje na vyloučení PVC, je podle americké nevládní organizace Center for Health, Environment and Justice (Centrum pro zdraví, životní prostředí a spravedlnost), která vede kampaň proti používání PVC, mnohem více a patří mezi ně např. výrobce sportovní obuvi NIKE nebo firma Johnson & Johnson.

Zpráva mezinárodní ekologické organizace Greenpeace "Budoucnost bez PVC" (PVC-free future) uvádí, že politiku restrikce používání PVC přijaly už stovky firem, mezi které patří např. Herlitz, H&M, Lego, Peugeot, Opel, BMW, Mercedes, AEG, Fresenius, Otto, Quelle, Honda, Nissan, Toyota. Sharp, Electrolux, IKEA, Migros, ale třeba i londýnské metro.

You have no rights to post comments

Společnost pro trvale udržitelný život
Zpravodaj STUŽ
ISSN 1802-3053


Creative Commons License