Společnost pro trvale udržitelný život

Aktuality STUŽ

Aktuality STUŽ je emailový zpravodaj, který vychází přibližně jednou za 2 týdny a přináší aktuality pro členy a příznivce STUŽ. Přihlaste se k jeho odběru vyplněním jednoduchého formuláře zde.

Archiv doposud vydaných Aktualit STUŽ.

Staňte se členem STUŽ

Není nic jednoduššího, než se přihlásit.

Informace o podmínkách členství

On-line přihláška za člena STUŽ

 

STUŽ na sociálních sítích

Sledujte nás také na sociálních sítích - tam najdete aktuální informace a zajímavosti

Facebook

Twitter

STUZ2502Tomuto aktuálnímu tématu se věnoval on line diskuzní seminář pořádaný Společností pro trvale udržitelný život (STUŽ) v úterý 4. února 2025. O tom, že Slovenská republika zažívá v této době politické a společenské změny obecně hodnocené jako ústup od demokratických principů, je známo. Tento proces se netýká jen boje mezi vládní koalicí a opozicí, ale s překvapující prudkostí a intenzitou destruuje i další oblasti, jako jsou mezinárodní vztahy, oblast práva a kultury. A co se děje ve sféře životního prostředí a ochrany přírody a v rezortu MŽP? Odpovědi přinesli na seminář ti nejzasvěcenější. A neposlouchali se zdaleka snadno. Jsou svědectvím o rozvratu demokratické společnosti, který nemá za poslední desetiletí obdoby. 

Záznam ze semináře.

Martin Hojsík v úvodu besedy zařazuje současné dění na Slovensku do celoevropského kontextu. Do souvislosti s povolebním rozložením politických sil v Evropském parlamentu, které jsou nyní ve své většině “proti přírodě”.

Michal Wiezik poukázal na obsazení hlavních postů v rezortu ŽP naprosto nekompetentními lidmi. “Prožíváme nyní ten nejhorší možný scénář. Náš systém ochrany přírody nebyl schopen takové devastaci odolat. Takový plošný útok na instituce jsme nečekali.” A dodává, že ani očekávání, že tu promptně zasáhne Evropská unie, se nenaplnilo.

Mikuláš Huba potvrdil nedostatečnou obhajobu slovenské přírody za strany Evropské komise, která destruktivní kroky slovenské vlády toleruje. Hovořil o bezprecedentních čistkách v rezortu ŽP, které nemají obdobu ani v éře mečiarismu. Vládní koalice rovněž usiluje o razantní vyloučení účasti veřejnosti na rozhodování a systematicky podporuje aktivity škodící přírode, životnímu prostředí i společnosti. Poukázal taky na potřebu užší česko-slovenské spolupráce.

Michal Kiča vidí největší škody v propouštění odborníků. “Jedná se o devastaci v institucionální ochraně přírody. Jde o personální armagedon. Státní ochrana přírody nemůže plnit své úkoly.  Institucionální ochrana přírody jako by neexistovala”, říká. A příčinu spatřuje v tom, že mnoho lidí na vesnicích při předvolební kampani uvěřilo populistickým dezinformacím, že za jakýkoliv diskomfort muže ochrana přírody.

Martina Paulíková zmínila regionální zkušenost s krajskou vládou fašisty Mariána Kotleby coby župana. “Teď se to posunulo o úroveň výše,” trpce dodává. Za velkou pomoc z Česka považuje udržování odborných kontaktů, a zvláště pak s těmi slovenskými odborníky, kteří ztratili práci a kterým je bráněno v zaměstnání ve státní správě. A přímo na Slovensku není nakloněna klasifikovat lidi na dobré a špatné, protože to ještě více rozděluje společnost. Povinností je bojovat o každý zákon a o každý strom.

Richard Medal vnesl do diskuze pohled ekopedagoga a s tím i otázky, zda tu nedošlo k selhání environmentálního vzdělávání. Zda byla obrana proti těm různým populistickým nesmyslům a za zachování demokratických hodnot dostatečná. “Je potřeba spolupracovat proti lhostejnosti, proti preferování zájmů motoristů a zájmu soukromých před veřejnými, jak se dnes děje.”

Marek Kuchta označil současnou situaci v ochraně přírody za masakr. Hovořil o strátě 144 kusů (plus desítky upytlačených) medvědů za jediný rok a drastických těžebních zásazích v chráněných lokalitách, ale naštěstí se netýkají přílilš velké rozlohy. Podali i trestní oznámení a zaznamenali dílčí úspěchy. Vidí v tom malá světélka naděje.

Do debaty se v druhé část besedy zapojili další diskutující, často s již konkrétnějšími představami, jak současné devastaci čelit, jak pomáhat. V řadě příspěvků také zazněla poděkování slovenských účastníků české straně za podporu, z české strany zase obavy, že se tuzemská politická situace může brzy obrátit a přiblížit té slovenské.

Na semináři vystoupili

Martin Hojsík, europoslanec, místopředseda Evropského parlamentu

Michal Wiezik, europoslanec, ekolog a pedagog z Technickej univerzity Zvolen

Mikuláš Huba, Slovenský ochranársky snem, STUŽ SR, bývalý poslanec NR SR

Michal Kiča, bývalý štátny tajomník MŽP SR

Martina Paulíková, WWF SR a OZ Slatinka

Richard Medal, sieť Špirála a OZ Centrum environmentálnych aktivít

Marek Kuchta, My sme les, bývalý riaditeľ Národného parku Nízke Tatry

Lucia Szabová, Klimatická koalícia a OZ Znepokojené matky

Ján Kadlečík, bývalý vedúci pracovník Štátnej ochrany prírody SR

Pavel Šremer, STUŽ, bývalý 1. náměstek ministra, předsedy FVŽP

Seminář moderoval Ing. Jiří Dlouhým, předseda STUŽ, jeho přípravu zajistil Pavel Šremer, místopředseda STUŽ.

You have no rights to post comments

Společnost pro trvale udržitelný život
Zpravodaj STUŽ
ISSN 1802-3053


Creative Commons License