Praha, 7. 9. 2023 Kam se řítí naše civilizace, kam směřuje antropocén? Takový byl podtitul semináře Společnosti pro trvale udržitelný život (STUŽ) konaného včera, 5.září, v pražském Informačním centru OSN.
A kdo by mohl mít na takové aktuální téma na domácí půdě zasvěcenější odpovědi než přední čeští a slovenští vědci a filozofové. Čekala na ně i zásadní otázka, totiž, zda bude současná strategie udržitelnosti, její naplňování, stačit k přežití lidstva. Tedy ke zvládnutí takových existenčních výzev jako je klimatická krize, ztráta biodiverzity, globální znečišťování, vyčerpání zdrojů a přelidnění planety. A jak je to s naší fixací na neustálý růst ve světě omezených zdrojů? A jaké se nabízejí východiska ze slepé uličky naší civilizace?
Během besedy se potvrdilo, že pohledy níže uvedených panelistů semináře překračují horizonty jejich oborů, dokážou reflektovat současnou civilizační krizi s nadhledem a hloubkou hodnou postavení myslitelů s širokým intelektuálním záběrem. Bohužel jejich hodnocení vyhlídek lidstva na vyřešení existenčních otázek není nikterak optimistické.
„Díky Josefu Vavrouškovi známe cíl, na který je potřeba se zaměřit: Hledání lidských hodnot slučitelných s trvalou udržitelností kvality života,“ připomněl hned na úvod zajímavé a pestré diskuse M. Potůček.
L. Mlčoch zase zmínil Vavrouškův recept na bezbřehý konzumerismus, a to princip uvědomělé skromnosti. Z úst V. Bělohradského a P. Barši zaznívala skepse k ochotě a připravenosti dnešního homo sapiens změnit svůj navyklý životní styl.
K mladší generaci se hlásící A. Štěrba varoval před technooptimismem: „Technologie nás nezachrání.“ Spoléhat na tuto cestu z civilizační krize jen klamně oprošťuje od vlastní odpovědnosti a vytváří iluzi nebolestivého úniku před realitou.
M. Huba ocenil seminář slovy, že „Josef Vavroušek i Václav Havel by z nás měli radost,“ čímž naznačil jakousi návaznost na slavná hradní setkávání Forum 2000.
Spolu s J. Dlouhou vidí pak naději a úkol dneška v pozitivním formování mladé generace. A v této souvislosti a také ve snaze jistého optimistického vyznění semináře zazněl odkaz na známý výrok V. Havla, že: „Naděje není přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že něco má smysl, bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Na semináři vystoupili
- Prof. PhDr. Martin Potůček, CSc., M.Sc., sociolog, analytik veřejné a sociální politiky, vysokoškolský pedagog, konzultant a publicista,
- Prof. PhDr. Václav Bělohradský, filozof, sociolog, vysokoškolský pedagog a spisovatel, emeritní profesor v Janově a Terstu, hostující profesor Fakulty sociálních věd UK v Praze,
- Prof. Ing. Lubomír Mlčoch, CSc., ekonom, bioetik a sociální etik, člen Pontifical Academy of Social Sciences v Římě, emeritní děkan Fakulty sociálních věd UK v Praze,
- Prof. PhDr. Pavel Barša, Ph.D., politolog, Filosofická fakulta UK v Praze a Ústav mezinárodních vztahů,
- Prof. RNDr. Mikuláš Huba, CSc., geograf, ochranář, politik, čestný předseda Spoločnosti pre trvalo udržateľný život v SR,
- MUDr. Albert Štěrba, lékař – neurochirurg, vysokoškolský pedagog,
- RNDr. Jana Dlouhá, Ph.D., výzkumnice Centra pro otázky životního prostředí UK a místopředsedkyně České komise pro UNESCO.
Videozáznam semináře je k dispozici na odkazu https://youtu.be/GpOSsTPY_ww
Poznámka
Kontakt: Ing. Jiří Dlouhý, předseda STUŽ, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.,
tel. č. 603 841 304.