STUŽ se, spolu s Centrem pro životní prostředí a zdraví, organizací Calla a Zeleným kruhem připjila k dalším více než padesáti ekologickým organizacím ke společnému stanovisku k právě probíhající revizi evropské politiky v oblasti ochrany ovzduší.
Ve stanovisku žádají ambiciózní závazky ke snižování emisí jednotlivých států v rámci revidované směrnice o Národních emisních stropech (NEC), a to jak pro znečišťující látky už regulované (oxid siřičitý - SO2, oxidy dusíku - NOx, těkavé organické látky - VOC a amoniak - NH3), tak i pro znečišťující látky doposud směrnicí neregulované (PM2,5, metan, black carbon a rtuť).
Další společnou prioritou je přijetí sektorových právních předpisů pro snížení emisí ze nejvýznamnějších zdrojů znečištění jako jsou domácí topeniště, silniční a lodní doprava, zemědělství, průmysl, používání rozpouštědel e nesilniční mobilní mechanizace (NRMM - bagry, buldozery, traktory, kompresory atd.).
Třetí společnou hlavní prioritou je účinnější prosazování stávajících limitů znečištění a zpřísnění některých, zejména limitu pro jemný prach (PM2,5), který je nyní 2,5x vyšší než platné doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO).
Celý text společného stanoviska najdete v případě zájmu ZDE:
Nebo si ho ve formátu PDF můžete stáhnout na adrese: http://www.zelenykruh.cz/dokumenty/ngo-priorities-air-04032013.pdf