Společnost pro trvale udržitelný život

Aktuality STUŽ

Aktuality STUŽ je emailový zpravodaj, který vychází přibližně jednou za 2 týdny a přináší aktuality pro členy a příznivce STUŽ. Přihlaste se k jeho odběru vyplněním jednoduchého formuláře zde.

Archiv doposud vydaných Aktualit STUŽ.

Staňte se členem STUŽ

Není nic jednoduššího, než se přihlásit.

Informace o podmínkách členství

On-line přihláška za člena STUŽ

 

STUŽ na sociálních sítích

Sledujte nás také na sociálních sítích - tam najdete aktuální informace a zajímavosti

Facebook

Twitter

MejSe k Svetu LOGO BarvaČeské neziskové organizace již 25 let pomáhají potřebným doma i ve světě, chrání přírodu, prosazují lepší správu veřejných věcí, věnují se českému vzdělávacímu systému a pečují o lidskou důstojnost. Čtvrtstoletí po sametové revoluci v Česku znovu hledají společný směr, kterým se dále vydat. Nové cíle pro udržitelný rozvoj letos přijme i světové společenství. Důraz bude kladen na provázanost životů s našimi sousedy, lidmi na jiných kontinentech i stavem naší planety.  Zdraví, bezpečnost a důstojný život nejen pro nás, ale i pro budoucí generace – to je výzva, která vyžaduje dohodu na hlavních principech rozvoje. Ukažme společně, že každý neseme svůj díl odpovědnosti za současný globální svět i za naši budoucnost.

Beseda STUŽ 2406Komunitní energetika aneb ledy se pohnuly – diskuzní seminář, který pořádala Společností pro trvale udržitelný život (STUŽ) se konal v úterý 4. června 2024 v prostorách ČSVTS na Novotného lávce v Praze reagoval na praktický dopad novely energetického zákona, tzv. Lex OZE II, který umožňuje vznik energetických společenství, tedy platformy pro společnou výrobu, spravování a sdílení energií, hlavně z obnovitelných zdrojů. Jak se tato nová situace projevila v Praze a jak na Moravě? A jaká je situace v Evropě? To byly aktuální témata pro pozvané odborníky.

Beseda volby EPse konala v úterý 21. května 2024 v prostorách ČSVTS na Novotného lávce v Praze a na její organizaci se podílela Společností pro trvale udržitelný život, Zelený kruh a Klimatická koalice. 

Na rozdíl od tradičních předvolebních besed, tedy seznámení voličů s kandidáty, připomenula i opomíjený fakt, že evropští poslanci rozhodují přibližně o 80 procentech environmentální legislativy následně přijaté v ČR. A jedná se o záležitosti, které se dotýkají každého z nás, jako je čistota ovzduší, zdravé potraviny, ale také druhová rozmanitost přírody a úspěšné zvládnutí civilizačních krizí, včetně výzvy spojené s globálním oteplováním. Ano, na úrovni Evropského parlamentu jde o naši budoucnost.

20080708 Chicago City Hall Green Roof Edit1

Diskuzní seminář pořádaný Společností pro trvale udržitelný život (STUŽ) se konal v úterý 2.dubna 2024 v prostorách ČSVTS na Novotného lávce, Praha 1 a jeho záměrem bylo především ukázat na příkladech z praxe možnosti obcí aktivně reagovat na stále naléhavější výzvu, kterou pokračující a prohlubující se klimatická krize představuje. Tedy nečekat na instrukce z ministerstev, nespoléhat jen na nadřízené orgány, a zároveň vědět o zkušenostech jiných a využívat toho, co se jinde osvědčilo.

Seminář 2403 01Diskuzní seminář pořádaný Společností pro trvale udržitelný život (STUŽ) a Centrem pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy se konal v úterý 5. března 2024 v prostorách ČSVTS na Novotného lávce, Praha 1 a jeho tématem byly nové trendy v udržitelné výrobě a spotřebě a to, jak se promítají do české legislativy, do praxe firem a do informačního prostředí, včetně vzdělávání.

Jsou na tyto změny příslušní aktéři připravení? A co spotřebitelé? Dokáží využít nové možnosti k odpovědnému rozhodování ve prospěch této planety a jejich obyvatel? Koneckonců nejde tu o nic menšího než o vykročení z našich zvyklostí a o proměnu životního stylu.

Debata STUŽ 912024 large 1Diskuzní seminář pořádaný společně Informačním centrem OSN v Praze, Klimatickou koalicí a Společností pro trvale udržitelný život (STUŽ) se konal v úterý 9. ledna 2024 v prostorách ČSVTS na Novotného lávce v Praze a zároveň online na platformě Zoom. Záznam je k dispozici na: https://youtu.be/Vjc66fZETIc

Semináři na aktuální téma předcházely smíšené pocity z řad odborné i laické veřejnosti k závěrům monstrózní konference z listopadu a prosince minulého roku, tudíž i řada otázek. Konec konců nejde tu o nic menšího než o budoucnost civilizace a naší planety. Může lidstvo ještě zabránit globální klimatické krizi? Máme k tomu dostatek politické vůle, prostředků a ochoty spolupracovat? Většina panelistů*ek byla přímo u toho, další to sledoval den co den on-line. Toto setkání tak umožnilo podělit se o dojmy i již utříděné poznatky.

Seminář 2312Podle účastníků semináře se zdá, že legislativa na obnovu přírody je na dobré cestě, i když s některými omezeními. Ale poslechněte si to sami v záznamech vystoupení jednotlivých panelistů a prohlédněte si i jejich prazentace.

Tisková zpráva ze semináře

Jednotlivá vystoupení:

Pavel Šremer - vystoupení - prezentace

Michal Wiezik, poslanec Evropského parlamentu - vystoupení

Jan Šíma, MŽP, ředitel odb. druhové ochrany a implementace mezinárodních závazků - vystoupení - prezentace

Vít Růžička, MZe, oddělení vodohospodářské politiky , sekce vodního hospodářství - vystoupení - prezentace

Tomáš Krejzar, Ph.D., MZe, ředitel odboru koncepcí a ekonomiky lesního hospodářství - vystoupení 

Karolína Vaňková - MZe, oddělení environmentálních opatření přímých plateb - vystoupení - prezentace

Jan Plesník, CSc., AOPK, vedoucí oddělení mezinárodní spolupráce - vystoupení - prezentace

RNDr. Karel Prach, CSc., Jihočeská univerzita, kat. botaniky přírodovědecké fakulty - vystoupení - prezentace

Zdeněk Vermouzek, Česká společnost ornitologická, ředitel kanceláře (zastoupen P. Šremerem)  - vystoupení - prezentace

Záznam závěrečné diskuse

Seminář 2311Diskuzní seminář STUŽ hostilo v úterý 7. listopadu 2023 Informační centrum OSN v Praze. Seminář na aktuální téma předznamenávaly otázky jako:

Jaká je situace s rozvojovou pomocí, kterou Česko a Evropská unie nabízí rozvojovým zemím? Jsou tyto nemalé peníze využívány správně? Nezhoršují stav životního prostředí v těchto zemích?

Česká republika je jednou z největších historických znečišťovatelů ovzduší...

Seminář 2310Zaplněný sál a více naž 60 lidí sledujících besedu on-line svědčí o tom, že problematika možné redukce ČIŽP velmi zajímá odbornou veřejnost. 

Záznamy vystoupení jednotlivých panelistů:

Z besedy máme k dispozici také prezentace dvou panelistek:

 

Seminář 2309zaznamPraha, 7. 9. 2023 Kam se řítí naše civilizace, kam směřuje antropocén? Takový byl podtitul semináře Společnosti pro trvale udržitelný život (STUŽ) konaného včera, 5.září, v pražském Informačním centru OSN.

A kdo by mohl mít na takové aktuální téma na domácí půdě zasvěcenější odpovědi než přední čeští a slovenští vědci a filozofové. Čekala na ně i zásadní otázka, totiž, zda bude současná strategie udržitelnosti, její naplňování, stačit k přežití lidstva. Tedy ke zvládnutí takových existenčních výzev jako je klimatická krize, ztráta biodiverzity, globální znečišťování, vyčerpání zdrojů a přelidnění planety. A jak je to s naší fixací na neustálý růst ve světě omezených zdrojů? A jaké se nabízejí východiska ze slepé uličky naší civilizace?

Společnost pro trvale udržitelný život
Zpravodaj STUŽ
ISSN 1802-3053


Creative Commons License