V roce 2021 se nevládní organizace zapojily se svými podněty do Konference o budoucnosti Evropy, zvláště pak do její vícejazyčné digitální platformy. V České republice koordinuje nevládní, občanskou část příspěvků Evropská síť proti chudobě a sociálnímu vyloučení ČR (EAPN ČR, z.s.). Koordinátorem pracovní skupiny pro životní prostředí a klima se stal předseda STUŽe Jiří Dlouhý z Centra pro otázky životního prostředí UK.
Podskupinu pro klima a udržitelnou ekonomiku, koordinovaná Romanou Březovskou zpracovala tyto podněty, které byly publikovány na digitální platformě:
- Klimatické rady mládeže - smysluplné zapojení mladých lidí do rozhodovacích procesů týkajících se změny klimatu
- Centrum EU pro podporu ekonomik krátkých vzdáleností
- Zvláštní inspekce životního prostředí na úrovni EU
Podskupina pro biodiverzitu a zemědělství, koordinovaná místopředsedou STUŽe Pavlem Šremerem, ve složení Pavel Kovář z přírodovědecké fakulty UK, Petr Petřík z Botanického ústavu AV ČR a Platformy pro krajinu, Josef Fanta z Platformy pro krajinu a STUŽe, .Karel Prach z přírodovědecké fakulty UK, Jan Plesník z Agentury ochrany přírody a krajiny, Zdeněk Vermouzek z České společnosti ornitologické, Vojtěch Kotecký z Centra pro otázky životního prostředí UK, Bedřich Moldan z Centra pro otázky životního prostředí UK a Ladislav Miko ze Zastoupení Evropské komise na Slovensku.
Podskupina vypracovala následující materiály:
- rozbor stavu a návrhy pro lepší ochranu biodiverzity v EU až do r. 2050
- materiál určený pro digitální platformu
- anglická verze materiálu pro digitální platformu
Protože však je možné umístit do digitální platformy jen velmi krátký text, jednotliví členové podskupiny tam umístili vždy jen část textu. Protože budou z digitální platformy brány v potaz nejvyššími činiteli EU návrhy, které budou mít nejvíce komentářů, bylo by potřebné, aby se co nejvíce občanů zapojilo buď do okomentování jednotlivých návrhů, a/nebo přispěli návrhem vlastním na vícejazyčnou digitální platformu.