Východočeská pobočka STUŽ

Aktuality STUŽ

Aktuality STUŽ je emailový zpravodaj, který vychází přibližně jednou za 2 týdny a přináší aktuality pro členy a příznivce STUŽ. Přihlaste se k jeho odběru vyplněním jednoduchého formuláře zde.

Archiv doposud vydaných Aktualit STUŽ.

Staňte se členem STUŽ

Není nic jednoduššího, než se přihlásit.

Informace o podmánkách členství

On-line přihláška za člena STUŽ

 

STUŽ na sociálních sítích

Sledujte nás také na sociálních sítích - tam najdete aktuální informace a zajímavosti

Facebook

Twitter


Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/gluster-www-vona/brick/htdocs/stuz.cz/templates/stuzhk/functions.php on line 202

Východočeská pobočka STUŽ navázala v loňském roce na své předcházející aktivity, které dále ještě rozvinula. Má také na co navazovat. V letošním roce se totiž dožívá zralého věku 20-ti let. U jeho zrodu stáli tehdy Josef Vavroušek a Vladimír Srb.

K našim hlavním aktivitám patří přírodovědné exkurze. Loni jsme zorganizovali jednu cyklistickou do přírodního parku podél řeky Orlice a dvě pěší výpravy. První přímo v Hradci Králové pod názvem Odpoledne v hradecké přírodě, jednalo se o šestý ročník. Druhá zamířila do jedné z nejcennějších přírodních lokalit ve východních Čechách, do národní přírodní rezervace Bohdanečský rybník.
Odborný doprovod zajišťuje vždy botanik, entomolog a ornitolog. Spolupracujeme zde s přírodovědci z Muzea východních Čech a z hradecké univerzity. O tyto výlety za poznáním tajů přírody je zájem i ze strany veřejnosti.

V loňském roce jsme se podíleli na projednávání Aktualizace strategického plánu města HK, konktrétně v komisi pro udržitelnou dopravu, za což se nám dostalo ocenění od primátora města. Zapojujeme se i do dalších aktivit na podporu této šetrné mobility. Naší snahou bylo i povzbudit spolupráci se sousedními Pardubicemi v oblasti cyklistické dopravy.

Našim největším projektem jsou ekologicko-výchovné přednášky na základních a středních školách. Projekt podporuje Nadace Veolia. Jeho loňským výsledkem je oslovení 984 žáků a studentů v rámci 35 přednášek, tedy bezmála 30 hodin vystoupení devíti lektorů. Zhruba třetina přednášek byla již nad rámec financované části projektu.
Našim cílem, na rozdíl od světa založeného na výkonu a kvantitě, nejsou jen plné školní třídy a posluchárny. Řada přednášek se odehrála před nepočetným publikem např. Speciální školy nebo školy nemocniční, kde běžně napočítáme tak okolo deseti žáků. O to větší bývá pak vděčnost, se kterou se zde setkáváme.

Každý rok připravujeme v rámci Evropského týdne mobility projekci ekologických filmů Ozvěny Ekofilmu. Loni se jednalo již o desátý ročník. Promítání je určeno pro školy a celková účast diváků z devíti základních a středních škol a jednoho zařízení pro postižené děti činila 732 osob.

Naši spolkovou činnost si také zpestřujeme neformálními setkáními. Na přelomu léta to bývá setkání Středoletní, na podzim v minulém roce se konalo tzv. Stužobranní s promítáním obrázků z našich soukromých i společných výprav za poznáním přírody a principů udržitelnosti.

V tomto a v minulém roce posílilo naše řady pět odvážlivců. Celkový počet členů pobočky teď činí 25.

Před několika dny se konala členská schůze východočeské pobočky, kde bylo zvoleno nové vedení pobočky – pětičlenný výbor ve složení: Ing. Olga Čižinská, Ing. Luboš Meloun, revizor, Miroslav Petr, předseda, RNDr. Anna Polášková a Ing. Ivan Tláskal.

Řada našich členů se věnuje taképublikační činnosti a angažuje se ve spřízněných organizacích, jako je např. Česká společnost ornitologická, Klub českých turistů, Klub ochrany památek a přírody v Hradci Králové, Sdružení pro mentálně postižené, Svaz důchodců, sdružení Za starý Hradec, TJ Lokomotiva a další.

Nedílnou součástí této zprávy je i poděkování předsednictvu STUŽe v čele s předsedou Jiřím Dlouhým a tajemnici naší organizace Evě Vavrouškové za podporu, které se nám z centra dostává.

Miroslav Petr
předseda Východočeské pobočky STUŽ

březen 2014


Warning: Parameter 2 to modChrome_artvmenu() expected to be a reference, value given in /data/gluster-www-vona/brick/htdocs/stuz.cz/templates/stuzhk/html/modules.php on line 39

Warning: Parameter 3 to modChrome_artvmenu() expected to be a reference, value given in /data/gluster-www-vona/brick/htdocs/stuz.cz/templates/stuzhk/html/modules.php on line 39

Warning: Parameter 2 to modChrome_artnostyle() expected to be a reference, value given in /data/gluster-www-vona/brick/htdocs/stuz.cz/templates/stuzhk/html/modules.php on line 39

Warning: Parameter 3 to modChrome_artnostyle() expected to be a reference, value given in /data/gluster-www-vona/brick/htdocs/stuz.cz/templates/stuzhk/html/modules.php on line 39

Společnost pro trvale udržitelný život
Zpravodaj STUŽ
ISSN 1802-3053


Creative Commons License