Společnost pro trvale udržitelný život

Aktuality STUŽ

Aktuality STUŽ je emailový zpravodaj, který vychází přibližně jednou za 2 týdny a přináší aktuality pro členy a příznivce STUŽ. Přihlaste se k jeho odběru vyplněním jednoduchého formuláře zde.

Archiv doposud vydaných Aktualit STUŽ.

Staňte se členem STUŽ

Není nic jednoduššího, než se přihlásit.

Informace o podmínkách členství

On-line přihláška za člena STUŽ

 

STUŽ na sociálních sítích

Sledujte nás také na sociálních sítích - tam najdete aktuální informace a zajímavosti

Facebook

Twitter

Společná tisková zpráva STUŽ, Zeleného kruhu a Ústavu pro ekopolitiku

Nekontrolovaný rozmach sektoru dopravy, výstavba silniční infrastruktury, dálnice přecpané kamiony a nárůst emisí skleníkových plynů z dopravy – i takový scénář může potkat Českou republiku po vstupu do EU, pokud se nebude sama aktivně zasazovat o ekologizaci evropské dopravní politiky.
Doprava je zřejmě nejvážnějším ekologickým problémem ČR po vstupu do EU. Její ozelenění je jednou z hlavních priorit, které by měli čeští zástupci na evropské politické scéně od počátku důsledně uplatňovat. Jinak ČR hrozí stát se z důvodu své polohy a rozlohy tranzitní zemí, přes kterou by se v budoucnu mohl začít přepravovat mnohem větší objem osob a nákladů, včetně těch nebezpečných. Shodlo se na tom v anketním šetření 18 předních českých odborníků na udržitelný rozvoj a životní prostředí, působící v státní i nestátní sféře, nevládních a odborných institucích. Jejich názor potvrdilo téměř 80 účastníků diskuse Priority udržitelného rozvoje ČR v rámci EU.
Dalším zájmem ČR při vytváření společné evropské environmentální politiky se ukázalo co největší omezování zásahů do české krajiny a zachování jejího rázu. Krajinu je potřeba vnímat jako přírodní i kulturní bohatství země. „Naše zachovalá a pestrá příroda, rovnoměrně rozptýlená struktura osídlení a velmi hustá síť železnic vytváří předpoklady pro to, abychom byli vnímáni jako čistá, ekologicky orientovaná země v centru Evropy“, říká k tomu ministr životního prostředí Libor Ambrozek.
Řada odborníků považuje za specifické priority postkomunistických států - vzhledem k jejich minulosti - účast občanů v rozhodovacích procesech a posilování práva na informace ve věcech životního prostředí. V ČR stojí často za záminkou pro omezování těchto svobod údajná potřeba usnadnit příliv zahraničních investic. V celoevropském měřítku roste význam informovanosti občanů z důvodu sílícího tlaku na politické rozhodování jdoucí proti zájmům životního prostředí ze strany vlivných nátlakových a lobbystických skupin, např. chemického, jaderného či biotechnologického průmyslu.
Mezi dalšími zájmy, které by měla naše země hájit, patří dále uplatňování ekonomických nástrojů ochrany životního prostředí a stejně jako v dalších částech světa ochrana klimatu.
Kampaň Priority udržitelného rozvoje ČR v rámci EU je společným projektem Ústavu pro ekopolitiku, o.p.s., Zeleného kruhu a Společnosti pro trvale udržitelný život. Plné znění odpovědí respondentů anketního šetření na téma Jaké národní zájmy by měla ČR prosazovat při formování společné evropské politiky životního prostředí a udržitelného rozvoje najdete na www.ekopolitika.cz, v sekci Fórum, nebo v Evropském environmentálním občasníku, č. 3, prosinec 2003. Diskusní seminář na totéž téma se konal v Senátu ČR, 3. března 2004.

Příloha tiskové zprávy: Manifest životního prostředí pro evropské volby 2004.


Barbora Šafářová
Ústav pro ekopolitiku, o.p.s.
tisková mluvčí
Tel:  224 826 593 , e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

DOE Kózle

Vyplývá to ze shrnujícího stanoviska, které zpracovala ekonomka z Masarykovy Univerzity

Brno, 12. června 2019

"Z našeho hodnocení předběžně vyplývá, že plavební koridor Dunaj-Odra -Labe ani koridor Dunaj-Odra nejsou společensky přínosnou stavbou a ekonomicky se nevyplatí," stojí v závěru jedenáctistránkového dokumentu, který včera publikovala on-line katedra environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy Univerzity v Brně. 

Své odmítavé stanovisko k výstavbě plavebního stupně Děčín (PSD) zveřejnila Komise pro životní prostředí AVČR poměrně nedávno a to v dubnu 2016. V něm konstatovala, že snahy o výstavbu PSD jsou problematické z ekonomického i environmentálního hlediska. Z ekonomického hlediska ohrožuje vklad veřejných prostředků do tohoto projektu jejich velmi pravděpodobná nenávratnost, z ekologického hlediska pak hrozí znásobení společenských škod nevratným poškozením dotčených jedinečných pobřežních ekosystémů Labe, jejichž zničení nelze na území ČR nijak ekologicky kompenzovat.

Strakova akademie

Čtyři výbory RVUR projednaly stanovisko k limitům těžby na Mostecku a všechny čtyři výbory zaujaly negativní stanovisko k jakémukoliv prolomení limitů. Otázku prolomení limitů by měla projednat RVUR na svém zasedání v listopadu. Je proto naprosto nepochopitelné, že má otázku limitů projednat vláda již v pondělí 19. 10. s tím, že údajně nebyly členům vlády poskytnuty ani stanoviska jednotlivých odborných výborů. Z tohoto důvodu jednotlivá stanoviska zveřejňujeme alespoň na našich stránkách.

Doplňujeme informaci z Úřadu vlády: Usnesení výborů  přijal pan premiér od výborů včas i se souhrnným materiálem dne 16. října 2015. Prostřednictvím předsedy Výboru pro udržitelnou energetiku byl podrobně informován též ministr životního prostředí. Za významné lze rovněž považovat vznik řady na budoucnost orientovaných konkrétních doporučení, která budou projednávána Radou vlády pro udržitelný rozvoj na jejím zasedání dne 9. listopadu 2015.

Mils Businesspark

V dnešní tiskové zprávě upozorňuje Zelený kruh spolu se STUŽí a dalšími NNO: Poslanecká sněmovna v nejbližších dnech bude rozhodovat o možném usnadnění záboru kvalitní zemědělské půdy. Skupina senátorů totiž navrhla rozsáhlé výjimky z placení poplatků za zábor půdy. Výjimku mají získat tovární haly, skladiště, silnice či parkoviště, které podpoří stát či si je obec nebo kraj dají do svého územního plánu. Hnutí DUHA, Česká společnost ornitologická, Beleco, Pro-BIO Svaz ekologických zemědělců, Koalice pro řeky a Společnost pro trvale udržitelný život z asociace Zelený kruh proto varují před zvýšením tempa likvidace kvalitní půdy a nedostatkem místních potravin v budoucnosti. Plně znění tiskové zprávy najdete zde.

 

Mgr. Richard Brabec

Stanovisko Zeleného kruhu z 6. ledna 2014

ČSSD, ANO a KDU-ČSL dnes podepíší koaliční smlouvu a oznámí složení nové vlády. Po třech nekompetentních ministrech byl na funkci ministra životního prostředí nominován poslanec a člen představenstva Svazu chemického průmyslu ČR Richard Brabec (ANO). Ekologické organizace na budoucího ministra apelují, aby přišel s plánem konkrétních opatření, jež zajistí ochranu přírody a zdravý život každého z nás. Asociace Zelený kruh sdružující 26 ekologických organizací již před volbami varovala, že nového ministra čekají zásadní a velmi obtížné úkoly. Zveřejnila 12 konkrétních priorit, které by nová vláda měla řešit. [1]

Zákon upravující fungování státní správy a jejích zaměstnanců je klíčovým zákonem v boji proti korupci.

Pouze nezávislí úředníci, kteří budou vybíráni pro své schopnosti a ne politické konexe a odměňováni na základě výkonů a ne loajality budou více imunní vůči korupčnímu chování.

Se značným zneklidněním pozorujeme opětovné zhoršování kvality ovzduší  a životního prostředí v České republice v posledních letech. Týká se především jemných prachových částic PM10 a PM2.5, na které se váží zdraví nebezpečné látky.

Na webu "Prahou na kole" byla zveřejněna nová interaktivní cyklomapa Prahy - doporučuji tuto mapu vaší pozornosti - i když stav pražských cyklostezek hluboce pokulhává za civilizovanou Evropou, takovouto dokonalou mapu snad nikde na západ od Prahy nenajdete. Vše je k prohlédnutí na http://www.prahounakole.cz/2011/12/nova-cyklomapa-prahou-na-kole/#more-16960 

Společnost pro trvale udržitelný život
Zpravodaj STUŽ
ISSN 1802-3053


Creative Commons License