Společnost pro trvale udržitelný život

Aktuality STUŽ

Aktuality STUŽ je emailový zpravodaj, který vychází přibližně jednou za 2 týdny a přináší aktuality pro členy a příznivce STUŽ. Přihlaste se k jeho odběru vyplněním jednoduchého formuláře zde.

Archiv doposud vydaných Aktualit STUŽ.

Staňte se členem STUŽ

Není nic jednoduššího, než se přihlásit.

Informace o podmínkách členství

On-line přihláška za člena STUŽ

 

STUŽ na sociálních sítích

Sledujte nás také na sociálních sítích - tam najdete aktuální informace a zajímavosti

Facebook

Twitter

Stříbrné nanočástice se s úspěchem začaly používat jako prostředek k hubení bakterií. Podle nové studie ale mohou být nebezpečné pro některé vodní živočichy.

Nanočástice vyrobené ze stříbra jsou populární součástí materiálů pro výrobu outdoorového prádla, které nezapáchá ani po několika dnech nošení, a najdeme je i v detergentech a prostředcích určených k likvidaci bakterií. Dopad stříbrných nanočástic na životní prostředí ale podle vědců z americké Purdue University není příliš prostudován a jejich používání omezuje jen několik málo předpisů. Vědci testovali účinky roztoků stříbrných nanočástic na různých vývojových stádiích rybek střevlí (Pimephales promelas).

Elektronovou mikroskopií vědci zjistili, že nanočástice o průměru 30 nanometrů a menší se ukládají v tkáních vyvíjejících se embryí. Průměr 30 nanometrů je asi 3000x menší než průměr lidského vlasu. Částice takové velikosti dokáže projít skrze membránu oplodněného vajíčka během jediného dne a do jeho nitra tak dopraví nezanedbatelné množství stříbra. To může vyvolat závažné malformace včetně krevních výronů do hlavy a otoků, které vedou k úhynu rybích larev.

Společnost pro trvale udržitelný život
Zpravodaj STUŽ
ISSN 1802-3053


Creative Commons License