Společnost pro trvale udržitelný život

Aktuality STUŽ

Aktuality STUŽ je emailový zpravodaj, který vychází přibližně jednou za 2 týdny a přináší aktuality pro členy a příznivce STUŽ. Přihlaste se k jeho odběru vyplněním jednoduchého formuláře zde.

Archiv doposud vydaných Aktualit STUŽ.

Staňte se členem STUŽ

Není nic jednoduššího, než se přihlásit.

Informace o podmínkách členství

On-line přihláška za člena STUŽ

 

STUŽ na sociálních sítích

Sledujte nás také na sociálních sítích - tam najdete aktuální informace a zajímavosti

Facebook

Twitter

Změkčovadla plastů - ftaláty - mohou poškodit játra a ledviny, vyvolat alergie nebo způsobit neplodnost či rakovinu. Proto je přísně sledován jejich výskyt v hračkách pro děti. Ale v hračkách pro zvířata už ne. Takže v míčku pro psy může být zdraví nebezpečných ftalátů obrovské množství.

To dokázal i rozbor, který si nechal udělat prodejce chovatelských potřeb Jiří Kovář ze Zlína. Podle testu jedna z hraček obsahovala 38 procent ftalátů. To je, pro příklad, třistaosmdesátkrát více, než je zákonem povoleno v hračkách pro děti, které se vkládají do úst. „Když jsem jednou přebíral dodávku plastových hraček pro psy, různé míčky na žvýkání a podobně, zarazil mě silný chemický zápach zboží,“ řekl Kovář. Proto se rozhodl k jejich otestování. „Jak jsem se později dověděl, tak ten pach neměl s ftaláty nic společného, ale hodně se o nich mluví, a čekal jsem, že v hračkách pro zvířata jich může být více, než v hračkách pro děti. Proto jsem se zaměřil na ftaláty,“ vysvětlil.

Rozbor provedl zlínský Institut pro testování a certifikaci. V plastovém žvýkacím míčku pro psy bylo podle testů nejvíce ftalátu DINP.

„Ten patří právě k těm nebezpečnějším, nesmí se vyskytovat v hračkách, které jsou určeny k vkládání do úst,“ sdělila Ludmila Antošová, vedoucí oddělení certifikace hraček zlínského institutu.

U hraček pro zvířata však zákon množství ftalátů neomezuje. „Zákon se vztahuje pouze na hračky a potřeby pro děti, neurčuje limity u hraček pro psy. V tomto případě tak nemůžeme nic podniknout,“ zdůraznila mluvčí České obchodní inspekce Kamila Juhaňáková.

Přitom podle odborníků postihují ftaláty organismus zvířat stejně vážně jako lidské tělo. „Každopádně tyto látky ovlivňují negativně zdraví lidí i zvířat,“ míní veterinářka Zuzana Karabová ze zlínské kliniky Medipet.

„Jen si vemte, jak nízký je limit ftalátů pro člověka, a přitom děti hračky určitě nežvýkají tak usilovně jako psi. Pes přece často takovou hračku i sní,“ podotkla.

Veterináři předpokládají, že nejvíce se mohou tyto chemické látky podepsat na stavu jater a ledvin zvířat. Pravidelné vystavení ftalátům pak může vyvolat vznik zhoubných nádorů. „Nebezpečné látky se u psů stejně jako u lidí usazují v tuku. Problém je ale také v tom, že málokdo přesně dohledává příčinu smrti u domácího zvířete, na to prostě nejsou peníze,“ poznamenal kroměřížský veterinář Ivan Popelka.

Veterinář Popelka si podobně jako jeho kolegové myslí, že chemické složení by mělo být sledováno i u hraček pro zvířata. „Určitě by se mělo u tohoto zboží stanovit nejvyšší přípustné množství ftalátů,“ řekl.

Výrobce a dovozce hraček pro psy v současnosti nic nenutí, aby zkoumali chemické složení svého zboží.

„Podrobně se testuje krmivo nebo vitaminy pro zvířata, ale neslyšel jsem, že by si někdo nechal dělat rozbory hraček,“ potvrdil jednatel jedné z firem, které toto zboží v České republice distribuují.

„Skoro stejné výrobky k nám dováží několik velkoobchodů, ať už přímo z Číny, kde se vyrábí, nebo nepřímo přes německé velkoobchody,“ dodal s tím, že výsledky by tak mohly být podobné u řady hraček pro psy. „Bereme to ovšem vážně, na základě vašeho upozornění otestujeme celý náš sortiment,“ slíbil.

Prodejce chovatelských potřeb Jiří Kovář se rozhodl dál podobné zboží neprodávat.

„Nejdřív jsem si říkal, že ho třeba rozprodám za nižší ceny, se slevou. Ovšem sám mám psa a vím, jak mnozí lidé na svých domácích mazlíčcích visí, takže jsem nechtěl nic riskovat,“ naznačil.

„Minulý pes mi umřel v osmi letech na rakovinu a pískací hračky měl moc rád. Nemůžu říct, že hra s těmito hračkami byla jedinou příčinou vzniku nemoci, ale mohlo to tomu napomoci,“ poznamenal.

„Samozřejmě na základě testu jedné hračky nechci odsoudit všechny ostatní tohoto typu, raději jsem je však z nabízeného sortimentu vyřadil. A také věřím, že třeba u výrobků z latexu nebo tvrdého plastu nemusí být obsah ftalátů tak vysoký,“ míní Kovář.

***

Proč jsou ftaláty nebezpečné? Ftaláty se používají jako změkčovadlo při výrobě plastů. Slouží například k výrobě hraček, oblečení, obuvi, ale i kosmetiky. Mohou být ve větším množství a při dlouhodobém vystavení jejich vlivu zdraví nebezpečné. Mohou poškodit játra a ledviny, přispět ke vzniku alergií či astmatu, snížit plodnost nebo vyvolat vznik zhoubných nádorů. Do těla se mohou dostat dotykem se sliznicí, když si dítě strčí hračku do úst, ale také vzduchem, protože se uvolňují do ovzduší.

MICHAL VERNER, Mladá fronta DNES - jihovýchodní Morava

Společnost pro trvale udržitelný život
Zpravodaj STUŽ
ISSN 1802-3053


Creative Commons License