Českolipská pobočka STUŽ

Aktuality STUŽ

Aktuality STUŽ je emailový zpravodaj, který vychází přibližně jednou za 2 týdny a přináší aktuality pro členy a příznivce STUŽ. Přihlaste se k jeho odběru vyplněním jednoduchého formuláře zde.

Archiv doposud vydaných Aktualit STUŽ.

Staňte se členem STUŽ

Není nic jednoduššího, než se přihlásit.

Informace o podmínkách členství

On-line přihláška za člena STUŽ

 

STUŽ na sociálních sítích

Sledujte nás také na sociálních sítích - tam najdete aktuální informace a zajímavosti

Facebook

Twitter

Les u Mořiny - foto Jana DlouháDobrý den z České Lípy. Myslím, že za tento dopis by mohl dostat pan ministr Fuksa Ropáka, opravdu překrásné. Zřejmě viděl naše lesy na obrázku za první republiky. MY, co chodíme do lesa, víme jak to tam po zásahu lesáků vypadá. Mohli bychom poslat na ministerstvo celou galerii fotek, ale asi by to byla marná práce, nikdo to určitě nečte. Vloni jsem posílala pár fotek STUŽ, jak to vypadá v Lužických horách, mimochodem CHKO, některá místa i v první zóně. Mapovali jsme škody po vichřici v srpnu, některá místa byla k nepoznání i bez zásahu vichřice, jen po těžkých strojích při těžbě před vichřicí. Pod Malým Stožcem například vykáceli asi 200 leté buky, nádhernou kvalitní bučinu a půda byla rozrytá všude do hloubky více než metr. O trochu lépe se hospodaří snad v lesích, které patří obcím, ale jen díky tomu, že nejde o velké společnosti s drahou těžkou technikou a většinou menší území.

Spolupráce s CHKO Lužické hory je nevalná, párkrát jsme udělali brigádu na úklid, ale byl neskonalý problém odpad(mnoho pytlů) odvézt. Někde zůstal v pytlích ležet u cesty až několik měsíců.Co se děje v lesích asi taky na CHKO nikdo pro papírování nevidí.

O zacházení se stromy ve městech bych mohla napsat knihu, ale to samozřejmě patří do jiné kapitoly,jiného rezortu, taky ovšem beznaděj. Válčíme s tím tady v okrese, většinou stromy i v centru města padnou a bez náhrady,ačkoliv zákon 114 umožňuje toto nařídit včetně následné péče.

Prostě žijeme ve společnosti, která uznává prachy a nic víc. Usoudili jsme, že je třeba působit hlavně na děti, které snad náhled na přírodu budou mít lepší, tak snad za 50 let se dočkáme nějakého posunu. Udělali jsme kvalitní přednášku o moderních postupech v arboristice, osobně byli zváni úředníci z radnice, kteří nechají pokácet každý strom, ale nepřišel z nich nikdo. Náš člen arborista je naštěstí mladý a nadšený, bude dělat ve spolupráci s naší ekologickou muzejní poradnou přednášky pro děti.

Navrhli jsme před časem městu spolupráci při sázení stromů s odkazem na malý grant  nadace Strom života, návrh městského projektového manažera však neprošel, grantová komise nepovažovala způsob řešení problematiky za vhodný.

My také ne, místo 20 stromů chtělo město vysadit jen 10 - jabloně a hlohy do městského parku. S tím, že naše pobočka bude zajišťovat následnou péči.

Souhlasili jsme s výjimkou zalévání, konve se kterými bychom chodili do parku kropit stromečky by jistě nestačily. Náš park byl kdysi jeden z největších a nejkrásnějších parků v republice, dnes je to žalostná troska.

Kdo to tu zná, ví o čem mluvím.

Promiňte, že jsem se tak rozepsala, někdy nás pár bláznů tady jímá beznaděj.Nejhorší je březen, býval to měsíc knihy, dnes řvou ve městě motorové pily, šturmuje se, aby se stihlo pokácet kde co.

Panu ministrovi přeji, ať má dost příležitostí se podívat do lesa, aby věděl o čem je řeč. Lesní hospodářské plány jsou jen cár papíru, s tím se nikdo v praxi příliš nezabývá.

Zdravím a přeji všem krásné jaro Míša Komersová Česká Lípa

___________________________________________________________________

Dopis ministra Fuksy, rozeslaný mnoha adresátům e-malem dne 28. března 2011

 

Dobrý den,

 

Dostal jsem Váš mail v rámci kampaně Hnutí Duha. Děkuji Vám za to, že máte starost o přírodu a dobrou správu státních lesů. Ujišťuji Vás současně, že o ně nemusíte mít strach. Našim lesům nehrozí žádné drancování ani rozprodej.

Hnutí Duha Vás klame.

Připravovaný převod podniku Lesy ČR na státní akciovou společnost má jedinýcíl: umožnit využití kumulovaných zisků podniku ve prospěch české krajiny. Dnes musí peníze ležet na účtech investičních společností, protože jejich využití by podle rozpočtových pravidel EU zvýšilo schodek státního rozpočtu. Lesy neohrožují ani tendry na péči o les a těžbu dřeva. Soukromé firmy zajišťují práce v lese od privatizace lesních společností na počátku 90. let. O tom, kolik stromů a jakým způsobem bude káceno, nerozhodují lesní společnosti, ale dlouhodobé lesní hospodářské plány, které jsou schváleny i ochranou životního prostředí.

Letošní novinkou není ani velikost tendrů - nejde o žádné magatendry, ale o 117 soutěží, oproti letošnímu stavu se počet území dokonce zvýší. Podstatou tendrů je poctivá soutěž firem. Proto jsem k přípravě podmínek přizval i Transparency International. Způsob uspořádání tendrů jsme zvolili právě takový, aby umožnil důslednou kontrolu pohybu dřeva a zajistil dostatek dřeva i menším zpracovatelům.

Pokud máte zájem o podrobnější informace, napište mi prosím a rád Vám je zašlu. Ujišťuji Vás, že věnuji dobrému stavu českých lesů a poctivému hospodaření v nich velkou pozornost.

S pozdravem

Ivan Fuksa, ministr zemědělství

 

Společnost pro trvale udržitelný život
Zpravodaj STUŽ
ISSN 1802-3053


Creative Commons License