Společnost pro trvale udržitelný život

Aktuality STUŽ

Aktuality STUŽ je emailový zpravodaj, který vychází přibližně jednou za 2 týdny a přináší aktuality pro členy a příznivce STUŽ. Přihlaste se k jeho odběru vyplněním jednoduchého formuláře zde.

Archiv doposud vydaných Aktualit STUŽ.

Staňte se členem STUŽ

Není nic jednoduššího, než se přihlásit.

Informace o podmínkách členství

On-line přihláška za člena STUŽ

 

STUŽ na sociálních sítích

Sledujte nás také na sociálních sítích - tam najdete aktuální informace a zajímavosti

Facebook

Twitter

9. října 2006 - Zítra bude mít Výbor Evropského parlamentu pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin jedinečnou šanci svým hlasováním přispět k vyřazení nejškodlivějších chemických látek, za které existuje bezpečnější náhrada. Europoslanci budu v tzv. druhém čtení rozhodovat o podobě nové chemické politiky EU, pro kterou se vžila zkratka REACH - z názvu směrnice o registraci, evaluaci (zhodnoceni) a autorizaci (povolování) chemických látek.

"Pokud europoslanci zopakují svůj názor vyjádřený v loňském hlasování, otevře se po pěti letech vyjednávání prostor pro povinnou náhradu těch nejškodlivějších chemikálií, za které je dostupná bezpečnější alternativa. To by podle expertů přineslo obrovské úspory nákladů na léčbu nemocí způsobených chemickými látkami a na sociální zabezpečení lidí, kteří jsou nuceni svou práci předčasně opustit z důvodů nemoci ", uvedl MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant pro ekologická a zdravotní rizika.

Podle studie expertního týmu University of Shefield a Evropské odborové konfederace (ETUC) by REACH mohl v zemích EU předejít vzniku asi 90 tisíc nemocí z povolání ročně. Jen v případech onemocnění kůže a dýchacího ústrojí by EU mohla v nejbližších 10 letech ušetřit přes 100 miliard korun (cca 3,5 mld euro). Během nejbližších 30 let by REACH podle expertů jen v oblasti respiračních a kožních nemocí z povolání přinesl úspory až 90 miliard euro (cca 2 700 mld Kč) (1).

"Evropské organizace zdravotníků, žen, spotřebitelů, odborářů a ochránců životního prostředí dlouhodobě usilují o zavedení systému REACH, který by kromě povinné náhrady nejškodlivějších chemikálií bezpečnějšími alternativami zahrnoval také právo občanů na informace o chemických látkách ve spotřebním zboží a o účincích těchto látek na životní prostředí a zdraví, garanci zodpovědnosti chemického průmyslu za bezpečnost všech produktů (tzv. Duty of Care) a dostatek dat k identifikaci nebezpečných chemikálií a jejich bezpečnějších náhrad (2,3)", konstatoval MUDr. Šuta a dodal: "Náhradu nejškodlivějších chemikálií odmítá zejména Evropské sdružení chemického průmyslu (CEFIC), které sdružuje výrobce nebezpečných chemikálií a které se snaží zachovat zisky svých členů i z výroby takových rakovinotvorných, mutagenních nebo reprodukci ohrožujících látek, za které existuje bezpečnější alternativa."

Poznámky pro editory:
(1) Simon Pickvance, Jon Karnon, Jean Peters, Karen El-Arifi: The impact of REACH on occupational health with a focus on skin and respiratory diseases, School of Health and Related Research, University of Sheffield, UK
(2) Tony Musu: REACH při práci - Jaký prospěch mohou mít pracovníci z nové evropské politiky o chemických látkách? - Českomoravská komora odborových svazů (ETUC/ČMKOS, 2005)
(3) REACH 2nd reading - Key priorities od Environmental, Health, Consumer and Women´s NGOs, 2006

Příloha: REACH je zkratka pro nový návrh evropské právní úpravy regulace chemických látek, který se má týkat látek vyrobených nebo dovezených do EU jedním subjektem v množství větším než 1 t/rok, celkem asi 30 tisíc látek. REACH stanovuje čtyři kategorie dle tonáže roční produkce, pro které jsou odstupňovány nároky na požadované informace i časový harmonogram. Látky dodávané v množství nad 1000 t/rok bude nutno prověřit do 3 let od vstupu REACH v platnost. Až 11 let budou mít na registraci subjekty vyrábějící nad 1 t/rok.

REACH = Registrace, Evaluace a Autorizace CHemických látek

 

Zhruba třetina z asi 30 tisíc látek se podrobí povinné registraci, z nichž bude asi 80 % jen registrováno. Dalších cca 20 % látek má projít podrobnějším testováním, které bude povinné pro látky karcinogenní, mutagenní, perzistentní, ovlivňující reprodukci nebo akumulující se v živých organismech. Na základě zhodnocení účinků (evaluace) bude látkám udělena autorizace, která může specifikovat podmínky bezpečného užití, případně užití omezit. Odpovědnost za registraci ponesou výrobci či dovozci látky.

Nově má být zřízena Evropské agentura pro chemické látky, která bude zpracovávat registrační dokumentace i výsledky evaluace. Agentura provede konečné posouzení látky a návrh rozhodnutí předloží Evropské komisi, která vydá autorizaci pro uvedení látky na trh EU.

You have no rights to post comments

Společnost pro trvale udržitelný život
Zpravodaj STUŽ
ISSN 1802-3053


Creative Commons License