Ke dvěma nedávným setkáním zástupců nevládních organizací

Petr Kužvart

Je to vlastně pár týdnů, kdy se sešli díky organizačnímu úsilí Zeleného kruhu reprezentanti nevládních environmentálních organizací.

Prvé setkání proběhlo na Toulcově dvoře v Praze - Hostivaři v sobotu 7. února. Ještě před datem konání dodala řada účastníků své texty, takže výchozí názorové pozice byly předem známy. Tři příspěvky členů STUŽ (Říha, Dejmal, Kužvart) již byly publikovány ve Zpravodaji STUŽ č. 1/98. (V tomto čísle najdete ještě text Jana Kellera - pozn. redakce). Setkání se mělo zabývat obecnějšími úvahami o naší pozici v soudobé společnosti a naším směřováním do budoucna. Název "Seminář o filozofických aspektech ochrany životního prostředí" byl možná trochu nadnesený. Nicméně šlo o strategické úvahy, jež se nevyhýbaly ani tématům, jež jsou dnes tabuizovány, zejména otázce našeho vztahu k soudobému politickému i hospodářskému establishmentu. Existují zde přinejmenším dva názorové proudy, jeden konformistický (soudobý společenský pořádek je rámcem, o kterém se nediskutuje a který je akceptován, snahou je poněkud jej postupně ozeleňovat) a druhý pak soudobý establishment kritizuje jako v zásadě neschopný k přechodu na zásadní ekologizaci, jako systém, který neznamená závazný rámec našich aktivit, jako systém, který bude muset být odstraněn. Ačkoli se shromáždění účastnili i rození konformisté, převládal naprosto směr druhý a dokonce i lidé konformní k jakékoli aktuálně panující moci horlivě přikyvovali radikálním názorům.

STUŽ byla podle všeho zastoupena nejsilněji a její členové se účastnili celodenní debaty velice aktivně, víceméně určovali její směr a obsah. Velmi aktivní svým přínosem byl zejména Ivan Dejmal. Prof. Josef Šmajs z Brna přednesl něco ze svých obecných úvah, jež do debaty dobře zapadly. Večer se objevil poslanec Libor Ambrozek.

Diskutována byla problematika demokracie, majetku, decentralizace a samosprávy. Bylo to zajímavé, podle některých náznaků by se pokračování mohlo konat výhledově někde mimo Prahu.

------------------

Druhé setkání bylo podstatně praktičtější, zabývalo se stavem našich aktivit v jednotlivých oblastech ochrany prostředí nebo s ní velice úzce spjatých problémových okruhů (doprava, právo, lesy, ochrana přírody, odpady, informace atd.) a vyústilo v postuláty, jež budou využity v souvislosti s konferencí ministrů ŽP evropských států v Aarhusu.

Shromáždění se konalo 4. dubna v restauraci Mánes. Nejzajímavějším bodem programu bylo téměř dvouhodinové rokování s ministrem ŽP Martinem Bursíkem. Jeho povšechný přehled i vstřícný postoj museli účastníci ocenit. Bylo to ještě nedávno nepředstavitelné setkání, plénum si s ministrem víceméně notovalo.

I zde jsme byli jeko STUŽ zastoupeni a bylo nás slyšet.