6.6.5 České ekologické zemědělství po roce 2000: šance i bariéry rozvoje v kontextu programů EU

to je název národní konference, která proběhla 14. listopadu 2000 v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR pod záštitou Libora Ambrozka, za podpory velvyslanectví Nizozemského království.

Názory, které jsem tam vyslechla, byly tak zajímavé, že bych je ráda předala prostřednictvím Zpravodaje dál.

V dopolední části programu vystoupili představitelé rozhodujících subjektů z ČR: z Kontroly ekologického zemědělství, o.p.s., Svazu PRO-BIO, Country Life a Prameny zdraví, VÚ zemědělské ekonomiky, MŽP ČR a MZe ČR. Odpoledne přineslo pohledy Agro-Eco a nadace AVALON z Nizozemí, MZe Saska ze SRN, univerzity Uppsala ze Švédska. V diskusi vystoupili čeští i zahraniční účastníci. Výsledkem konference má být ujasnění dalších kroků včetně oslovení veřejnosti. Proces tvorby závěrečných dokumentů pokračuje i v e-diskusi, informace u K. Merhauta, <biocit@ecn.cz>.

Základní pojetí systému ekologického zemědělství (EZ) vychází ze zásady trvale udržitelného rozvoje zemědělství. Od 1. ledna 2001 bude platit nový zákon o ekologickém zemědělství, který je slučitelný s právem Evropské unie. Ekologicky hospodařící subjekty obhospodařovaly v roce 1999 2,6 % z celkové výměry zemědělské půdy v ČR, což je číslo srovnatelné s EU. EZ by mělo fungovat nejen v horských oblastech, ale i v dalších, větších územích se zájmem o EZ. Ekologické zemědělství může snížit celkovou nadprodukci, protože je zpravidla spojeno s nižší intenzitou zemědělské výroby.

Problémem je nedostatek informací a neznalost základních pravidel EZ. Jde o ochranu ekosystémů i marketing bioproduktů, zdravou výživu i zaměstnanost - je třeba na EZ pohlížet komplexně. Zemědělství bylo základní lidskou aktivitou, nyní dochází ke ztrátě kontaktu s přírodou. U EZ lze nalézt větší počet druhů rostlin a živočichů, zvyšuje tedy biologickou různorodost. Tyto počty se zvyšují už i při integrovaném hospodaření. EZ přispívá též k diversifikaci produkce v zemědělství a má schopnost poskytovat výrazné environmentální přínosy levněji než konvenční zemědělství. Stát by měl podporovat propagaci a osvětu EZ. I v německém příspěvku byla zdůrazněna potřeba komunikace a koordinace. Informace o EZ bude vhodné začít rozšiřovat také v rámci programu STUŽ ekogramotnost 2001. Každý z nás má svou volbou vliv na to, kam se zemědělství - a nejen ono - bude ubírat.

NATURA 2000 - soustava chráněných území evropského významu daná legislativou ES - bude podporovat takové způsoby využívání krajiny, které umožní koexistenci a pokud možno prosperitu obyvatel. Půjde zřejmě o řízené hospodaření. Proto jsou součástí zemědělské politiky agroenviornmentální programy, které je nutno pečlivě vypracovat a získat finanční prostředky. V programu SAPARD je tlak na zpracování biopotravin. Evropská ekologická síť EECONET (pozdější zkratka PEEN) patří mezi priority Celoevropské strategie biologické a krajinné rozmanitosti a je složená ze základních skladebných prvků: jádrová území, koridory, ochranná pásma jádrových území a koridorů, území rozvoje přírody - zóny zvýšené péče o krajinu. Rada Evropy má ještě další iniciativu využitelnou pro EECONET i NATURA 2000: síť SMARAGD. Evropská komise považuje budování soustavy chráněných území NATURA 2000 za příspěvek EU k vytvoření EECONET.Jak EECONET, tak NATURA 2000 budou vyžadovat meziresortní přístup a podporu veřejnosti. Ke skutečně účinné péči o naše přírodní a krajinné dědictví můžeme využít integrovaný přístup všech tří uvedených sítí, jak se můžeme dočíst v knize Kulturní krajina aneb proč ji chránit? vydané MŽP ČR v r.2000.

Vzdělání v oboru EZ je stále nedostatečné. Zatím asi jedna třetina škol má podle dr. Kvasničkové ekologii zařazenu v přírodopise. I z německého příspěvku zaznělo zdůraznění významu výuky ekozemědělství v zemědělském školství.V připomínkách byla navržena spolupráce se školami, zejména zemědělskými, nejen formou přednášek, ale i praxe. Z USA zazněl hlas, že biopotraviny jsou levnější, jsou běžně na trhu, spojují se tam s obchodníky.

Nadace Avalon je mezinárodní organizace se sídlem v Nizozemí a soustřeďuje se na rozvoj EZ a udržitelný rozvoj venkova ve střední a východní Evropě. Realizuje projekt s cílem zavedení agroenvironmentálních programů, zvýšení povědomí politiků o vzájemném vztahu ŽP a zemědělství a vyvolání zájmu vládních i nevládních organizací a vědeckého společenství o agroenvironmentální problémy a o spolupráci. Další projekt má cíl pomoci EZ při obchodování s využitím marketingu zaměřeného na zdůraznění významu biodiverzity a prospěšnosti agroenvironmentálního zemědělství pro spotřebitele. Zisk ekologického zemědělce není jen krátkodobý osobní zisk, ale současně i dlouhodobý zisk pro přírodu a ŽP - i pro společnost jako celek. Organizace spotřebitelů by si měly více všímat EZ a upozorňovat např. rodiče, aby dávali dětem ovoce a zeleninu z ekologického zemědělství.

Ze Švédska zaznělo, že EZ podléhá zákonům byznysu; stimulace zvyšující se poptávkou konzumentů po biopotravinách a po eticky akceptovatelných formách produkce. Současně jsme se dozvěděli, že tam dochází k ocenění mimoprodukční kvality EZ vzhledem k iniciativě politiků i nevládních organizací. Masivní kampaní podporovanou státem na všech úrovních se podařilo vnést přemýšlení o životním prostředí do každé švédské domácnosti. Celá akce vyšla z rozhodnutí švédské vlády o konverzi Švédska na environmentální společnost, zahrnula vládní agroenvironmentální programy, působení televize, rozesílání základních informací do domácností - brožura a videokazeta osvětlující na základě Místní agendy 21 ekologické souvislosti s návrhy řešení pro každého jednotlivce, zakotvení do výuky ve všech školách, práci NNO, zájmových organizací a některých politických stran. Jejich akce měla úspěch a jedním z výsledků je např. zvýšení poptávky po produktech ekologického zemědělství.

Bulletiny ekologického zemědělství, svazu Pro-Bio, budou spolu s některými příspěvky z konference k dispozici v Domečku STUŽ. Jsou tam i adresy pro případ, že budete potřebovat třeba biobrambory. Všechny potřebné informace najdete také na www.pro-bio.cz.

Jitka Spoustová