Pláž (The Beach)

Lidstvo, stále hromadněji odsouzené žít ve stínu paneláků a čichat smrad výfuků, aspoň sní o ztraceném ráji, kde by člověk dovedl žít v harmonii s přírodou. V 30. letech anglický spisovatel Hilton vysněný lamaistický klášter Šangrilu, kde lidé nestárnou, umístil do Himálaje, do indicko-tibetského pohraničí. Jeho román „Ztracený obzor“ byl úspěšně zfilmován a dodnes patří mezi klasiky světové kinematografie.

Rovněž Pláž, dobrodružný román Alexe Garlanda (1996) byl zfilmován, avšak s menším úspěchem navzdory tomu, že režisér Danny Boyle hlavní roli Richarda obsadil hvězdou DiCapriem, hrdinou velkofilmu Titanic.

Richard patří k privilegované skupině americké mládeže, která s batohem cestuje po Indii, Nepálu a dalších asijských zemích, jejichž způsob života ji fascinuje. V Bangkoku mu psychopat Daffy před sebevraždou předá mapku ostrova, pozemského ráje s nádhernou pláží, jehož statut přírodní rezervace jej uchránil před náporem davů turistů.

Richard se tam vydává s mladým francouzským párem a po dlouhém putování dorazí na místo, odkud lze na zakázaný ostrov přeplavat. Na ostrově objeví plantáž marihuany, střeženou ozbrojenci. Uniknou odhalení a šťastně dorazí do komuny, sestávající z asi 50 mladých lidí.

Je-li příroda úchvatná, mezilidské vztahy dostávají trhliny. Richard svému francouzskému příteli přebere Francoise, která je žárlivá a neodpouští mu náhodný, bezvýznamný odskok. Jeden člen komuny je zle pohmožděn žralokem a jeho sténání ruší ostatní.

Krize vyvrcholí, když na voru připlouvají tři americké páry, jimž Richard před odjezdem z Bangkoku bláhově dal kopii mapky. Pěstitelé „trávy“ je bez milosti postřílí a potom celou kolonii hippies vypovědí, protože její členové porušili slib mlčení.

Režisér Boyle a produkční Andrew Macdonald procestovali korálové útesy u Austrálie, tropické ostrůvky souostroví Filipín, Srí Lanky, Malajsie a Seychelles, než se vrátili zpět do Thajska, kde jejich hledání začalo. Nic jim nevyhovovalo, všude nacházeli jen pláže s hordami průmyslové turistiky. Skromně mlčí o tom, kdo jim dal typ na přírodní rezervaci Fí Fí ostrovů. Přes přísný zákaz je navštívili helikoptérou, až našli něco, co hledali.

Úplatek bossům thajské Královské lesní správy musel být tučný a smluvně zaručený dohled během filmování neexistující a tak filmový štáb Pláže si na chráněném ostrově počínal stejně šetrně jako Rudá armáda v prostoru Milovice a na dalších vojenských základnách v Československu. Např. přes 50 palem bylo pokáceno, protože bránily výhledu. Míru zpustošení objevili až příslušníci Greenpeace, kteří podali na pachatele žalobu k mezinárodnímu soudu. Pozornému diváku neujde, že 10 m vysoký vodopád byl nafilmován jinde.

 

Boris Merhaut