Internetové stránky STUŽ

Jak jsme vás již dřív ve Zpravodaji informovali, má STUŽ již čtvrtým rokem na adrese http://www.czp.cuni.cz/Stuz vlastní internetové stránky, na kterých můžete najít kromě základních informací o organizaci také archiv všech stanovisek STUŽ od založení, informace o pobočkách, Zpravodaje od roku 1997, aktuální informace o konaných akcích apod.

A jaké změny a zajímavosti se na našich stránkách objevily v poslední době?

Na konci ledna byla zpřístupněna omezená databáze členů – umožňuje hledat členy s určitou odborností, či zájmem a také umožňuje hledat členy bydlící v určité oblasti podle PSČ. V databázi nejsou vedeny soukromé adresy a telefony členů.

Také archív stanovisek byl předělán, stanoviska jsou nyní v databázi, která umožňuje jejich snadné zobrazování, vyhledávání a třídění.

Od konce minulého roku jsou přístupy na naše stránky sledovány pomocí služby „Navrcholu“ a v připojeném grafu můžete vidět, kolik lidí se na naše stránky podívalo denně od začátku roku 2000. Spodní křivka udává počet „originálních“ přístupů – tedy z kolika různých počítačů se lidé dívali, horní křivka zahrnuje i vícenásobné přístupy ze stejného počítače.

Koncem minulého roku byly naše stránky zařazeny do největších českých vyhledávačů „Seznam“, „Atlas“ a „Uzdroje“ a toto zařazení se projevilo přibližně zdvojnásobením počtu návštěv.

Rád bych zároveň upozornil na databázi mezinárodních akcí (konferencí, seminářů) k problematice trvale udržitelného rozvoje. Tato databáze, kterou si můžete spustit i ze stránek STUŽ, obsahuje více než 160 akcí a je zřejmě nejrozsáhlejší v tomto oboru na světě.

Jiří Dlouhý