Společnost pro trvale udržitelný život

Aktuality STUŽ

Aktuality STUŽ je emailový zpravodaj, který vychází přibližně jednou za 2 týdny a přináší aktuality pro členy a příznivce STUŽ. Přihlaste se k jeho odběru vyplněním jednoduchého formuláře zde.

Archiv doposud vydaných Aktualit STUŽ.

Staňte se členem STUŽ

Není nic jednoduššího, než se přihlásit.

Informace o podmínkách členství

On-line přihláška za člena STUŽ

 

STUŽ na sociálních sítích

Sledujte nás také na sociálních sítích - tam najdete aktuální informace a zajímavosti

Facebook

Twitter

Na první pohled progresivní novela zákona o odpadech, kterou nyní projednává Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR, zavdala podnět k poslaneckému návrhu změny stávajícího zákona o odpadech, která může ve svém důsledku vést ke kontaminaci prostředí toxickými polychlorovanými bifenyly (PCB) a v budoucnu mít za následek enormní sumy vydané na dekontaminaci prostředí. Poslanec Vlastimil Aubrecht zvolený za ČSSD v Ústeckém kraji při projednávání zákona ve Výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR uspěl s návrhem rozšířit definici zařízení s obsahem polychlorovaných bifenylů, jež nemusejí být zlikvidována do konce roku 2010 (1).

Spotřebitelé získali díky nové chemické politice Evropské unie (REACH) (1) právo vyžadovat u obchodníků informaci o tom, zda výrobky obsahují některé nebezpečné chemické látky. Děti Země se proto nyní rozhodly dotázat u vybraných obchodníků, zejména působících v Plzni, na přítomnost nebezpečných chemických látek, které mohou ohrožovat lidské zdraví nebo životní prostředí.

8.4.2009 - „Látky narušující fungování soustavy regulující hormony v lidské těle nás obklopují téměř na každém kroku a ani v České republice tomu není jinak. Dokazují to mimo jiné dnes zveřejněné výsledky zhruba půl roku trvajícího průzkumu sdružení Arnika. Z Integrovaného registru znečišťování jsme zjistili, že je vypouštějí ve velkém průmyslové podniky, ze zadaných analýz PVC obalů na potraviny vyplynulo, že jsou přítomné i v nich,“ shrnul závěry, k nimž v rámci projektu Chemická bezpečnost občanů Evropy financovaného Evropskou komisí (1) dospěla Arnika, vedoucí programu Toxické látky a odpady RNDr. Jindřich Petrlík. K největším průmyslovým zdrojům těchto látek v České republice patří především provozy Spolchemie v Ústí nad Labem, Nová Mosilana, a.s. Brno či Hobas CZ, s.r.o. v Uherském Hradišti.

31.3.2009 - The European Trade Union Confederation (ETUC) presented a list of priority chemicals for authorisation under REACH to the European Parliament. ETUC is calling on the Member States and European Commission for the 306 substances of very high concern on its list – especially the 191 that cause recognised occupational diseases – to be included on the candidate list of substances for authorisation under the REACH rules.

“Using specially developed nanocomplex”, “thermo-active Nano Exfoliating technology”, “based on nanoproteins”.... Cosmetic products containing nanomaterials are already widely available on the European market, for example in sun protection products, anti-aging creams... despite unanswered questions about their safety.

24.3.2009 - Evropský parlament dnes podpořil aktualizaci právních předpisů v oblasti kosmetických výrobků. Vzhledem k tomu, že EP dospěl k dohodě s Radou, bude moci tato legislativa vstoupit v platnost v nejbližší době. Nové nařízení odstraňuje nejasná a nekonsistentní ustanovení a posiluje bezpečnost kosmetických výrobků zavedením minimálních standardů pro hodnocení bezpečnosti. Pozměňovací návrhy EP se týkají především bezpečnosti nanomateriálů používaných v kosmetických výrobcích.

10. března 2009, Štrasburk - Evropský parlament dnes dal zelenou zpřísnění pravidel pro vypouštění emisí z desítek tisíc průmyslových zařízení v EU. Zákonodárci na plenárním zasedání ve Štrasburku totiž s některými úpravami podpořili návrh Evropské komise, která žádá přísnější limity pro určité kategorie spalovacích zařízení a pro znečišťující látky jako oxid siřičitý či oxidy dusíku.

10.3.2009 - Znečišťující emise z tisíců průmyslových zařízení v celé Unii musí být snižovány, ale flexibilněji, domnívají se poslanci. Parlament dnes přijal návrh Komise na aktualizaci a zpřísnění platných pravidel, do nějž EP začlenil nová ustanovení týkající se zavedení celoevropských limitů pro emise, větší flexibility při poskytování povolenek a vyjmutí málo využívaných zařízení z působnosti směrnice.

Helsinki, 14. 1. 2009 - ECHA launched today a public consultation on the first draft recommendation of substances to be included in the list of substances subject to authorisation (Annex XIV or Authorisation List). Interested parties can submit comments by using the relevant web forms on the ECHA website until 14 April 2009.

The public consultation on the draft recommendation is part of the process to include substances in Annex XIV of REACH (Authorisation List).

PUBLIC CONSULTATION
Interested parties can comment both on:
• ECHA’s draft recommendation on seven substances (see below) and its reasoning behind their inclusion in Annex XIV and
• ECHA’s justification for prioritising these substances.

Interested parties are invited to comment in particular on uses which should be exempted from the authorisation requirements. The web forms on the ECHA website must be used for commenting. The closing date for comments is 14 April 2009.

ECHA’S DRAFT RECOMMENDATION
Based on an assessment of the available information, ECHA recommends prioritising seven substances out of the 15 substances that are on the Candidate List (published 28 October 2008). The prioritised substances are:
• 5-tert-butyl-2,4,6-trinitro-m-xylene (musk xylene)
• Alkanes,C10-13,chloro (short chain chlorinated paraffins; SCCPs)
• Hexabromocyclododecane (HBCDD) and all major diastereoisomers identified
• 4,4’-Diamino diphenyl methane (MDA)
• Bis (2-ethylhexyl) phthalate (DEHP)
• Benzyl butyl phthalate (BBP)
• Dibutyl phthalate (DBP)

In the first draft recommendation ECHA furthermore proposes that:
• applications for authorisations should be submitted between 24 and 30 months after the above substances have been included in Annex XIV of REACH,
• these substances could not be used after 42 to 48 months after the inclusion date. ECHA proposes to include exemptions for uses of the prioritised substances that are permitted under specific conditions set out in the current legislation on Restrictions onMarketing and Use Directive (76/769/EEC) as explained in the consultation documents.

ECHA has assessed the available information on the substances included on the Candidate List against the three prioritisation criteria listed in the REACH Regulation, related to 1) the intrinsic properties of a substance, 2) the nature of its uses and 3) the volume supplied to uses subject to authorisation. A weight of evidence approach was used to come to an overall conclusion on the priority of a substance. For some substances the regulatory effectiveness of putting the substance under the authorisation regime was also taken into account. The methodology is explained in the consultation documents.

On the basis of the comments received during this consultation, ECHA may modify the draft recommendation. In this process, it will take into account the opinion of the Member State Committee. After this, the ECHA recommendation is submitted to the European Commission for final decision (see attachment to this press release).

The eight substances that have not been prioritised now may be reconsidered by ECHA for prioritisation at a later stage. Any substance on the Candidate List which is not yet included in Annex XIV can be part of a future priority setting.

Further Information

Public consultation for draft recommendations for priority substances for the inclusion in Annex XIV (authorisation list):
http://echa.europa.eu/consultations/authorisation/draft_recommendations_en.asp

Candidate List published on 28 October 2008:
http://echa.europa.eu/chem_data/candidate_list_en.asp

An overview of the authorisation process under REACH:
http://guidance.echa.europa.eu/authorisation_en.htm

Restrictions on Marketing and Use Directive (76/769/EEC):
http://ec.europa.eu/enterprise/chemicals/legislation/markrestr/index_en.htm

13.1.2009 - Evropský parlament dnes v druhém čtení široce podpořil legislativní balíček týkající se problematiky využívání pesticidů, který si klade za cíl omezit využívání pesticidů a snížit jejich škodlivý dopad na lidské zdraví a životní prostředí. Legislativní návrhy obsahují rovněž opatření, která mají zajistit bezpečnější využívání pesticidů v každodenním životě.

Podkategorie

Projekt Ekologicky šetrná doprava ve městě i v krajině

Grant z rozpočtových prostředků Pardubického kraje

Evidenční číslo smlouvy : ŽP/2006/0076

Společnost pro trvale udržitelný život
Zpravodaj STUŽ
ISSN 1802-3053


Creative Commons License