Východočeská pobočka STUŽ

Za udržitelné Česko na místní úrovni

Naše východočeská pobočka završila úspěšně projekt Udržitelná Evropa pro všechny. V rámci tohoto projektu vydala rozsáhlou publikaci Za udržitelné Česko na místní úrovni. Více o celém projektu se můžete dozvědět na webových stránkách tohoto projektu.

Aktuality STUŽ

Aktuality STUŽ je emailový zpravodaj, který vychází přibližně jednou za 2 týdny a přináší aktuality pro členy a příznivce STUŽ. Přihlaste se k jeho odběru vyplněním jednoduchého formuláře zde.

Archiv doposud vydaných Aktualit STUŽ.

Staňte se členem STUŽ

Není nic jednoduššího, než se přihlásit.

Informace o podmínkách členství

On-line přihláška za člena STUŽ

 

STUŽ na sociálních sítích

Sledujte nás také na sociálních sítích - tam najdete aktuální informace a zajímavosti

Facebook

Twitter

Na anglickém parku, se kterým se setkáváme v zámeckých zahradách, obdivujeme střízlivou uhlazenost a blízkost pravé přírodě. Pro toho, kdo by chtěl navštívit anglický park po česku, je tu jeden tip. Tip na areál věhlasného Národního hřebčína Kladruby nad Labem, na park Mošnice. Jak asi tušíte, onu českou podobu klasického anglického parku tu lze vztáhnout na jeho neupravenost až zanedbanost, což by šlechtické srdce nejspíš zabolelo. Přírodě to však nikterak nevadí. Ba naopak.

A s tímto stavem mošnického parku počítali i královéhradečtí obdivovatelé přírody, kteří sem vyrazili o poslední květnové sobotě. Jejich kroky vedly do sice ploché polabské krajiny, ale zato členěné remízky a lesíky, které střídají početné louky. Ty netrpělivě čekající na své pokosení. Část z nich však přišla o svoji pestrost hnojením a dosadbou, takže tu převládají vysoké lipnicovité trávy vlnící se ve větru. Část ovšem stále potěší širokou paletou barev rozkvetlých květin. Tak zde nepřehlédnete například žluťuchu lesklou, ani šalvěj luční. K ochutnávce láká zase česnek ořešec a řeřišnice nedůtklivá. Podél cest pak představuje botanička Východočeského muzea v Pardubicích Mgr. Lenka Šafářová například svízel Wirtgenův, srpek obecný nebo kokrhel menší.
Co by to ale bylo za anglický park bez mohutných solitérních stromů? Ano, tuto krajinářskou funkci tady se ctí plní převážně staleté duby, ovšem obdivovat lze i osamocený jilm vaz nebo javor klen.

Mošnice je protkaná menšími potůčky a narazíme i na bývalé labské rameno. Lokalita je tak rájem pro na vodní prostředí vázaný hmyz jako jsou vážky. Motýlice obecná je jednou z nich. Vzácnější nález představuje chráněný zlatohlávek tmavý. Z dalších brouků dále zaujal nosatec lalokonosec libečkový a maskovaná ploštice zákeřnice. Některé exempláře dočasně končí ve sklepávači nebo odchytové síťce, nástrojích, které dokonale ovládají entomologové Miroslav Mikát a dr. Bohuslav Mocek, oba z královéhradeckého Muzea východních Čech.

Z blízkých a vzdálených korun stromových velikánů, jakož i křovin podél vodotečí zachytí cvičený sluch zkušených ornitologů ing. Ivana Tláskala a dr. Jiřího Zajíce z České společnosti ornitologické hlasy a hlásky, které laik v tomto na ptačí projevy bohatém koncertním prostředí nedokáže často ani oddělit, natož identifikovat. Nebo vy snad ano? Co třeba zpěv slavíka obecného či ohroženého bramborníčka černohlavého nebo projev dudka chocholatého. Účastníci této přírodovědné exkurze měli možnost zahlédnout plachého ledňáčka říčního a v dutinách stromů právě hnízdícího lejska bělokrkého.

Královéhradečtí přátelé přírody se neomezili při své sobotní výpravě pouze na území popisované Mošnice, nýbrž prozkoumali i další zajímavé zelené kouty areálu nyní rekonstruovaného národního hřebčína. Patří k nim také aleje jabloní a lip podél cest. Staré stromy nabízejí domov jednomu z našich nejkrásnějších brouků, krasci lipovému. Starou kůru, kterou obhospodařuje, lze právem přirovnat k terči prostřílenému brokovnicí.

Ano, je to právě dřevo starých stromů a dutiny v nich, které vytvářejí životní prostředí pro druhy jinde vzácné, nebo dokonce vyhynulé. V tom jej jejich nepostradatelnost. A právě tyto staré dřeviny a jejich torza jsou trnem v oku památkářů, kteří by nejraději viděli aleje v podobě „jako když střelí“ – stejnověké řady listnáčů bez jediné suché větve. Tento konflikt zájmů bez kompromisů řešit určitě nelze. Je proto dobré, když i návštěvníci hřebčína, kteří se sem přijeli pokochat pohledy na ušlechtilé bělouše a vraníky, pochopí, že také zdánlivě neestetické prvky v podobě „vysloužilých“ stromů mají v přírodě svůj smysl a význam. Ostatně, je to právě úcta k přírodě a k respektování přírodních zákonitostí, která stojí i za onou jedinečnou národní kulturní památkou, slavným plemenem starokladrubským.

-mp- květen 2015

Miroslav Petr
Východočeská pobočka Společnosti pro trvale udržitelný život (STUŽ)

Společnost pro trvale udržitelný život
Zpravodaj STUŽ
ISSN 1802-3053


Creative Commons License